Bir tarih yazımı olarak Amin Maaluouf'un romanı
The novel of Amin Maalouf as history writing
  1. Tez No: 491357
  2. Yazar: MİTHAT KAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Profesyonel tarih yazıcılığından ziyade edebiyat alanındaki çalışmalarıyla tanınan Âmin Maalouf, Ortadoğu ve İslam dünyasını, eserlerinin merkezine yerleştirmiştir. Tarihi olay ve durumları akademik tarih anlayışının dışında kalarak - romanın dokusunu bozmadan- aktarmıştır. Böylece, akademik ve profesyonel tarihçiliğin belgelere dayanan katılığını, sınırlılığını ve sıkıcılığını roman üslubuyla aşılabileceğini göstermiştir. Âmin Maalouf, hayranlıkla okunan evrensel bir yazardır. Tarihi, roman ya da edebi formda dokuyarak yazmış, anlatmıştır. Tarihsel birikimi sentezleyerek günümüzde yaşanan sorunlara çözümler üretmeye çalışmıştır. Arap ve İslam coğrafyasının, Ortaçağ Döneminde sahip olduğu seçkin yerini kaybetmesi, günümüzde Batılı toplumlar karşısındaki gerileyişi, iki kültür arasında çatışmalara zemin hazırlamıştır.1990'lı yıllarda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılması, kapitalizmin kazandığı zafer olarak görülmüş, bu dönem insanlığın ulaşabileceği en yüksek refah seviyesi olarak kabul edilmiştir. Bu gelişme Fukuyama tarafından da 'tarihin sonu' olarak ilan edilmişti. Batı zafer kazanmış ancak dünya genelinde savaşlar, kıtlık, kitlesel göçler sona ermemiştir. İki blokluluk ortadan kalkınca tek gücün dünyadaki tahakkümü ortaya çıkmıştır. Küreselleşme ile birlikte, yereller ve egemen kültür arasında doğrudan bir temasın sağlanması yeni bir mücadele alanı yaratmıştır. Yerelin küresel ölçekte tanınma, küreselin de yerele anlamsal dayatmalar da bulunma isteği Akdeniz havzasında Doğu ve Batı uygarlıklarını karşı karşıya getirmiştir. Maalouf, ötekileştirmenin tehlikesini görmüş, gücü elinde bulunduran uygarlıkların gözündeki ötekiyi“başkası”veya“bir başka”olarak anlatmıştır. Bu ötekilik, öteki olarak bilinen ve ancak bilinmeyen bir ötekidir. Maalouf'un romanları, her iki taraf içinde bilinmeyenleri anlatarak, insanlığı uyarmaya çalışmıştır. Batı merkezli tarih anlayışına karşı çıkan Maalouf, tarihte ötekilerin de söz sahibi olabileceği yeni bir dil yaratmaya çalışmıştır. Ötekileştirmenin, medeniyetler çatışmasının panzehri çok kültürlülük ve birlikte yaşamdır. Batı uygarlığının temelinde sadece Antik Yunan ve Roma gelenekleri yoktur. Mezopotamya'dan Fenike 'ye, Mısır ve Mezopotamya 'ya kadar birçok uygarlığın katkısı vardır. Âmin Maalouf'un tarihsel romanlarında yaratmaya çalıştığı bu dünyayı anlamak, çağımızın karşı karşıya kaldığı önemli sorunlarla da yüzleşmeyi beraberinde getirmektedir. Bu amaçla yazar, eserlerinde, Herodot'tan Postmodern tarih anlayışına kadar ortaya çıkan farklı tarih yazım türlerinden yararlanırken, edebiyat alanında da Homeros epiğinden günümüz anlatılarına kadar uzanan geniş bir yelpazede eserlerini başarıyla ortaya koymuştur. Bu çalışmada, Âmin Maalouf'un roman türü üzerinden geliştirdiği tarih yazımı irdelenmiş; çağımız sorunlarına önerdiği çözüm yolları ve gelecek kurgusu ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Known for his works in the field of literature rather than in professional historiography, Amin Maalouf bases his works on Middle East and Islamic world. He conveys historical incidents and cases by staying out of the understanding of academical history - without distorting the texture of the novels. Thus, he showed the strictness, restriction and boringness of academical and professional history depended on documentary can be surpassed with the style of the novel. Amin Maalouf is a universal writer who has gained a global admiration. He has tried to produce solutions to the current issues by synthesizing the historical background. That the Arabian and Islamic regions lost their exclusive position they had in the Middle Ages and the current decline against western civilizations has paved conflicts between two cultures. In 1990s, the fact that the Union of Soviet Socialist Republics disrupted was considered as a victory of the capitalism, and this period was accepted as the most wealthy level of the humanity. This improvement was declared as“the end of the history”by Fukuyama. Even though the West had the victory, global wars, famine and global immigrations never stopped.When the double blocks disappeared, single power comes to exist in the world. Along with globalization, providing a direct contact between the local culture and dominant culture has created a new arena.The ambiton of being recognized on a global scale for the local, and the ambition of imposing semantic for the global led to conflicts between East and West civilizations of the Mediterranean basin. Maalouf saw the approaching danger of otherizing and told the meaning of otherize from the window of strength civilizations as“the other”or“ another”in his novels . This otherness is known as the other, and in fact it is the unknown otherness. Maalouf's novels tried to warn humanity by telling the unknown in both side.Objecting to the Western-centered historical view, Maalouf tried to create a new language so that otherized people would have a voice. The antidote to othering and to the clash of civilizations is multiculturalism. Ancient Greek and Roman traditions are not the only basis to the Western civilization. The contribution of several civilizations from Mesopotamia to Phoenicia and Egypt is significant as well. Understanding the world Amin Maalouf is trying to create in his historical novels leads to the encounter with important issues our era has been confronting. Therefore, the author takes advantage of different types of writing that emerged from the time of Herodotus till the understanding post-modern history, and presents his works within a range of Homer epic and present-day narrations in literatüre. In this study, the historiography of Amin Maalouf, which he developed via the literary genre of novel, was examined; and the solutions he produced for the issues of the current era and the fiction of the future are discussed.