Bölge radyosunun yapısı ve işlevleri: TRT Çukurova Radyosu örneği
Structures and functions of regional radios: in the example of TRT Çukurova Regional Radio
- Tez No: 491356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Radyo; geniş söz söyleme alanı, erişme kolaylığı ve etki gücü itibariyle birey ve toplum yaşamı için önemli bir anlamlandırma pratiğidir. Radyoculukta bölgesel ve yerel bazda yayın ise dinleyici kitlesini kendi yaşamsal gerçekliğine uygun içerikler ile bir araya getirmeyi ifade etmektedir. Toplumların homojenleştirildiği, bireylerin ise birer tüketim nesnesi haline getirildiği günümüz dünyasında radyoculuktaki yerindenlik vurgusu ve bunun bir ifadesi olarak bölge radyoculuğu büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışmada bölge radyolarının yapısı ve işleyişi, TRT Çukurova Bölge Radyosu örneği üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın amacı; bölge radyolarının yapısı ve işleyişini ortaya koymak, TRT Çukurova Bölge Radyosunun kuruluş yıllarından bugüne gelişimini ve bölgeye yayıncılık anlamındaki katkılarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Radio is a very importat practice of signification, because of it has ease of use, wide field to tell something and influenceability. Ragional broadcast on radio means to give pertaining content to target groups life. Nowadays, homogenization trends more and more powerful on the society. And because of it regional boradcast is become important day by day. This study focus on structure of ragional radios, TRT Cukurova Ragional Radio and the radio's force for peoples daily life.