Türkiye ekonomisinde entelektüel sermaye profesyonel spor ilişkisi: Futbol örneği
Relation of intellectual capital professional sport in Turkey economy: Football example
- Tez No: 491360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEMLİ KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Teknolojik gelişmeler, 21.yy başından itibaren küreselleşmeyi hızlanmıştır. Bilgiye ulaşmanın yolu her geçen gün daha da kolaylaştığından dolayı içinde bulunduğumuz döneme“Bilgi Çağı”adı verilmiştir. Bilgiye verilen önemin hızla artması entelektüel sermaye kavramının önemini de arttırmıştır. İşletmeler, son yıllarda hızla artan rekabet ortamında entelektüel sermaye düzeylerini arttırmak için önemli çalışmalar yapmıştır. Entelektüel sermayelerini geliştiren şirketler rekabette avantajlı konuma gelmiştir. Bundan dolayı rekabette avantaj sağlayan entelektüel sermaye, bütün endüstriler için önem kazanmıştır. Önem kazanan bu endüstrilerden biri ise spor endüstrisidir. Spor endüstrisi son yıllarda ekonomi içinde önemli bir konuma gelmeyi başarmış, milyar dolarlık hâsılatlara ulaşmıştır. Spor endüstrisinin en popüler dallarının başında futbol gelmektedir. Futbol; futbolcu transferleri, yayın hakları, sponsorluklar, forma satışı vb gibi faaliyetlerle endüstri haline gelmiş ve her geçen gün daha büyük cirolara ulaşmayı başarmıştır. Çalışmamızda sporun endüstrileşme süreci, sporun ekonomiye mikro ve makro etkileri, spor ve entelektüel sermaye arasındaki ilişki, entelektüel sermaye ve iktisadi kalkınma arasındaki ilişki, futbolun katma değer yaratma potansiyeli gibi konular araştırılmıştır. Ayrıca entelektüel sermaye ve futbol takımları üzerine bir uygulama yapılmıştır. Lig seviyesi arttıkça entelektüel sermaye düzeyinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have accelerated globalization since the beginning of the 21st century. Since the way of accessing information has become easier each day, the period is called as“Information Age”. The rapid increase in the importance given to knowledge has also increased the importance of intellectual capital. Organizations have made important work in recent years to increase intellectual capital levels in a rapidly increasing competitive environment. Companies that develop their intellectual capital have gained a competitive advantage. Therefore, intellectual capital, which has a competitive advantage, has gained importance for all industries. One of these industries is the sports industry. In recent years, the sports industry has come to an important position in the economy, reaching billions of dollars worth of revenues. Football is at the forefront of the sport industry's most popular branches. Football; with the activites of football player transfers, publishing rights, sponsorships, sales in the jersey etc. has become the industry and with each passing day, it has achieved to reach a huge endorsement. In our study, the subjects such as sports industrialization process, micro and macro effects of sports to economy, relationship between sports and intellectual capital, intellectual capital and economic development, and potential of creating added value of football have been investigated. In addition, an application has been made on intellectual capital and football teams. It is resulted that as the league level increases, the level of intellectual capital is increased.