Phrygia'da bir kent: Akmoneia
A city in Phrygia: Akmoneia
- Tez No: 491361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Antik Çağ'da Doiantos Pedion (Banaz) ovası, Yukarı (Hermos) vadisi ve Dindymos (Murat) Dağı arasındaki verimli platoda konumlanan Akmoneia antik kenti; bugün Uşak'ın Banaz ilçesinde Ahat Köyü içerisindeki Asar Mevkii'nde yer almaktadır. Konumu itibariyle Phrygia Bölgesi'nin önemli ticaret yolları üzerinde bulunan kent; iklimi ve bitki örtüsüne ek olarak su ve ulaşım kolaylığıyla tam bir yerleşme örneği göstermektedir. Günümüze ulaşan yazıtlarından ve sikkelerinden kentin ekonomik bir güce sahip olduğu anlaşılmaktadır. Hellenistik Dönem öncesine ait buluntuya rastlanılmayan kentin eskiçağ tarihi Roma Dönemi'nden Bizans Dönemi'ne kadar incelenebilmektedir. Kısmen günümüze kadar ulaşabilmiş olan kent; 19. yüzyıldan itibaren birçok araştırmacı, coğrafyacı ve gezginin notlarında yer edinmiş olsa da bu notlar dağınık ve yüzeyseldir. Son yıllarda gerçekleştirilen yüzey araştırması ile kentin sahip olduğu mimari yapılara ve kültürel tabakaya işaret edebilecek bilgilere ulaşılmıştır. Antik Akmoneia kenti ile ilgili yapılan bu çalışmada aktarılacak olan bulgular, kentin eskiçağ tarihinin ve sosyokültürel yapısının aydınlatılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The antique city of Akmoneia, situated on the plateau between the Doiantos Pedion (Banaz) lowland, Upper Hermos (Gediz) valley and Dindymos (Murat) Mountain in antiquity; is located at the Asar Mevkii in the Ahat Village on the Banaz district of Uşak today. Located on important trade routes of Phrygia Region by its location; climate and vegetation cover, as well as water and transport facilities. It is understood from the inscriptions and coins that the city has economic power. The city can not be found before Hellenistic Period and the ancient history can be examined from the Roman Period to the Byzantine Period. The city, which has reached the partly modern-day, since the 19th century many researches, geographers and travelers have taken place in the notes, but these notes are scattered and superficial remained. The surface survey conducted in recent years has provided information that can point to the architectural structure and cultural layer of the city. Findings related to the ancient city of Akmoneia which will be transferred in this study; will help illuminate the ancient history of the city and its socio-cultural structure.