Uluslararası boyutuyla göçmenlerin temel hak ve özgürlükleri
The fundamental rights and freedoms of migrants on international level
  1. Tez No: 491496
  2. Yazar: NAROD DEMİRÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda küreselleşen dünyanın güncel konularından biri olan göçmenlik statüsünü ve uluslararası boyutuyla göçmenlerin sahip oldukları temel hak ve özgürlüklerini açıklamayı amaçladık. Günümüzde göçmen, mülteci, sığınmacı ve benzeri diğer statüler arasında hem ulusal hem uluslararası boyutta kavramsal bir kargaşa mevcut olup bu konuya bir açıklık getirmek hedeflenmiştir. Kavramsal çerçevesi tespit edilen göçmenlerin, ulusal ve uluslararası boyutlarıyla sahip oldukları temel hak ve özgürlükleri belirlenmiştir. Bu bağlamda, Türk ulusal iç hukukundaki İskân Kanunu, YUKK, UİK ve sair ilgili mevzuat ve uluslararası düzenlemelerden ise kapsamlı açıklamalar içermesi bakımından, Türkiye'nin de tarafı olduğu, BM'nin Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmesi ele alınmıştır. Özellikle uluslararası düzenlemelerin, göç tarihinin arka planına uygun bir biçimde göçmen işçiler kapsamında şekillendiği tespit edilmiştir. Ulusal ve uluslararası düzenlemelerde, konunun teorik olarak detaylı ele alındığı belirlenmiştir. Türk hukukunda, göç ve işgücü göçü politikalarının düzenlenmesine, geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik mevzuat çalışmalarında da olumlu gelişmeler mevcuttur. Ancak göçmenlerin temel haklarının, tüm göç hareketi esnasında tatbiki gerekliyken, günümüzdeki düzenlemelere rağmen uygulamada aksaklıklar olduğu tartışmasız bir gerçeklik olacaktır.
Özet (Çeviri)
We aim to explain the status of immigrants and the fundamental rights and freedoms of immigrants on international level, which is one of the current agenda of the global world. There is a conceptual ambiguity between immigrant, refugee, asylee and other similar statuses both on domestic and international level and I tried to shed some light on the subject. Fundamental rights and freedoms of those immigrants whose conceptual frame has been determined have been already established. In this context, International Convention On The Protection Of The Rights Of All Migrant Workers And Members Of Their Families of the UN, to which Turkey is a party, has been based upon since it has broad explanations on the matter as well as Settlement Law, Law of Foreigners and International Protection (YUKK), Law on International Workforce (UIK) and other miscellaneous regulations from the Turkish national domestic law.