Tonsillektomi ve/veya Adenoidektomi operasyonu planlanan pediatrik hastalarda, sevofluran-remifentanil ile propofol-remifentanil kombinasyonlarının, hemodinamik parametreler ve derlenme kalitesi üzerine etkileri
The aim of this study was to compare the combinations of sevoflurane-remifentanil and propofol-remifentanil in respect of hemodynamic parameters, recovery profile, side effects and complications in tonsillectomy and/or adenoidectomy operations
- Tez No: 491617
- Danışmanlar: UZMAN BANU ELER ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
BU çalışmada, tonsillektomi ve/veya adenoidektomi operasyonu planlanan pediatrik hastalarda, sevofluran-remifentanil ile propofol-remifentanil kombinasyonlarının, hemodinamik parametreler ve derlenme kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. 4-12 yaş arası ASA I-II 40 hasta çalışmaya dahil edilerek operasyondan 30 dakika önce 0.5 mg/kg midazolam oral olarak verildi. Bir gruba (Grup I, n=20) 0.5 µg/kg remifentanil ve %5 sevofluran indüksiyonu sonrası, idamede %50 N2O-O2 taze gaz akımı ile birlikte %1 sevofluran ve 0.25 µg/kg/dk remifentanil perfüzyonu, diğer gruba (Grup II, n=20) 0.5 µg/kg remifentanil ile 2-2.5 mg/kg propofol indüksiyonu sonrası %50 N2O-O2 ile birlikte 0.25 µg/kg/dk remifentanil ve 3 mg/kg/sa propofol perfüzyonu uygulandı. Her iki gruptaki hastaların KAH,SAB, DAB, OAB ve SpO2 değerleri, indüksiyondan önce (bazal) (t1), bolus opioid sonrası (t2), indüksiyon sonrası (t3), entübasyon sonrası (t4), cerrahi insizyon sonrası (t5) ile insizyonun 5. (t6), 10. (t7), 15. (t8), 30. (t9), 45. (t10), 60. (t11) dakikalarında kaydedildi. Spontan solunum geri dönüş süresi, göz açma ve ekstübasyon zamanları belirlendi. Derlenme kriterlerinin değerlendirilmesinde Davis'in ajitasyon kriterleri ve Aldrete derlenme skorları kullanıldı. Peroperatif ve postoperatif dönemde gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda SAB değerleri Grup I'de Grup II'ye göre t2,t4,t5 ve t9'da azalma kaydetti. DAB değerleri Grup I'de II'ye göre t2,t3 ve t9'da azalma gösteriyordu. OAB değerlerinde Grup I'de t2,t4 vet9'da anlamlı azalmalar saptandı. Spontan solunum gelme zamanı Grup II'de klinik olarak daha uzun olmakla birlikte gruplar arası anlamlı fark saptanmadı. Göz açma ve ekstübasyon zamanları Grup I'de daha kısa olarak bulundu. 5. Ve 10.dakikalarda ajite hasta sayısı Grup I'de daha fazlaydı. Aldrete derlenme skoruna göre 5. dakika skorları Grup I'de daha yüksekti. Grup I'de 10. dakikada, 5. dakikaya göre ileri düzeyde anlamlı, Grup II'de çok ileri düzeyde anlamlı fark saptandı. Per ve postoperatif komplikasyonlar açısından grupların dağılımı birbirine yakındı. Sonuç olarak, pediatrik olgularda adenotonsillektomi operasyonlarında propofol ile remifentanil kombinasyonunun hemodinamik parametreleri fazla değiştirmemesi ve derlenme kalitesi üzerine olumsuz etkilerinin olmaması nedeniyle sevofluran-remifentanile iyi bir alternatif olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the combinations of sevoflurane-remifentanil and propofol-remifentanil in respect of hemodynamic parameters, recovery profile, side effects and complications in tonsillectomy and/or adenoidectomy operations. 40 pediatric patients aged between 4-12, ASA I-II were included in the study. Following premedication with oral 0.5 mg/kg of midazolam, the patients received either 0.5 µg/kg remifentanil and 5% sevoflurane induction. 1% sevoflurane and 0.25 µg/kg/min remifentanil perfusion in 50% N2O-O2 in the maintenance (Group I,n=20) or 0.5 µg/kg remifentanil and 2-2.5 mg/kg propofol in induction and 0.25 µg/kg/min remifentanil and 3 mg/kg/hr propofol in 50% N2O-O2 in the maintenance (Group II,n=20). HR, SAB, DAP,MAP and SpO2 parameters were recorded before induction (t1), after bolus opioid injection (t2), induction (t3), entubation (t4), surgical incision (t5), 5. (t6), 10. (t7), 15. (t8), 30. (t9), 45 (t10), 60. (t11) min of surgical incision. Onset of spontaneous ventilation, eye opening and the extubation time were recorded. There were significant declines on t2,t4,t5,t9 in SAP, on t2,t3,t9 in DAP and t2,t4,t9 in MAP values of Group I compared to Group II. In Group II, onset of spontaneous ventilation as longer than Group I but the difference was not significant statistically. The time to eye opening and extubation was shorter than Group I. Number of agitated patients in Group II was more than Group I Aldrete recovery scores were beter in Group I on 5th minutes. There was highly significant difference on 10th min scores compared to 5th minute. It's concluded that the combination of propofol and remifentanil could be a good alternative to sevoflurane-remifentanil in pediatric adenotonsillektomy operations because ofminimal hemodynamic parameter changes and good recovery profile.