Tubo-ovaryan apse tanılı olgularda tedavi öncesi nötrofil lenfosit ve trombosit lenfosit oranları medikal tedavi başarısını predikte eder mi?
Preventing neutrophil lymphocyte and thrombocyte lymphocytes in tubo-ovarian apse diagnosed patients present medical treatment success?
- Tez No: 491640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EGEMEN ERTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Amaç: Tubo-overyan apse (TOA) tanılı hastaların, tedavi öncesi (medikal veya cerrahi) ve tedavi sonrası dönemdeki tam kan sayımından elde edilen nötrofil lenfosit (NLR) ve platelet lenfosit (PLR) oranlarını karşılaştırmak; ayrıca bu parametrelerin TOA medikal tedavi başarısındaki prediktif değerini analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: 2008-2016 yılları arasında; Tepecik Eğitim ve Araştırma hastanesi Jinekoloji kiniğinde dahil edilme kriterlerine uygun TOA tanılı 180 hastanın [cerrahi yapılan (n=99) ve medikal tedavi yapılan (n=81)] dosyaları retrospektif olarak incelendi ve çalışmaya dahil edildi. TOA tanılı olguların tedavi öncesi ve sonrası süreçte nötrofil lenfosit (NLR) ve platelet lenfosit (PLR) oranları değerlendirildi. Cerrahi tedavi tercih edilen olgularla, medikal tedavi başarısı sağlanan olguların tedavi sonrası süreçte nötrofil lenfosit (NLR) ve platelet lenfosit (PLR) oranları karşılaştırıldı. Değerlerin karşılaştırılmasında istatistiksel analiz olarak Mann Whitney U testi, ki kare testi ve alıcı işlem karakteristiği eğrisi (ROC) de cut-off, sensitivite ve spesifite değerlerini belirlemede kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: The purpose of this study is to compare the neutrophil lymphocyte (NLR) and platelet lymphocyte (PLR) ratios obtained from pre-treatment (medical, surgical) and post-treatment whole blood counts of TOA patients and also to assess the predictive value of these parameters in TOA medical treatment. Materials and Methods: A total number of 180 patients [surgical approach (n=99) and medical approach (n=81)] with TOA who met the inclusion criteria and applied to the Gynecology Clinic of Tepecik Education and Research Hospital between 2008 and 2016 were included in the study after their files were analyzed retrospectively. The ratios of the neutrophil lymphocyte (NLR) and platelet lymphocyte (PLR) obtained from whole blood analysis of TOA-diagnosed patients meeting the inclusion criteria were evaluated. The patients were also evaluated by whole blood analysis before and after treatment. Neutrophil lymphocyte (NLR) and platelet lymphocyte (PLR) ratios were compared between the patients for whom surgical treatment was preferred and those who received successful medical treatment. The Mann Whitney U test, Chi square test and Receiver Operating Characteristic Curve (ROC) were used in the determination of the cut-off, sensitivity and specificity values.