Çocuklarda hematopoietik kök hücre nakli komorbidite indeksinde yeni kriter ve indeks önerileri
Suggestions for new criteria in ebmt comorbity scoring for pediatric hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 491639
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMUK YAŞAR ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Komorbidite indeksi (Kİ), birincil hastalığın gidişini etkileyebilecek komorbid faktörleri değerlendirmek ve bu faktörler yardımıyla klinik gidiş hakkında öngörü sahibi olabilmek için geliştirilmiş skorlama sistemlerini ifade eder. Hematopoietik kök hücre nakli malign veya non-malign pek çok hastalıkta başvurulan bir tedavi yöntemidir. Hematopoetik kök hücre nakli için komorbidite indeksleri, özellikle çocuk hastalarda hem sayıca azdır, hem de kullanımı yaygınlaşmamıştır. Çalışmamızda en sık kullanılan komorbidite indekslerinden biri olan EBMT-Kİ'nin kriterleri kullanılarak çocuk hastalarda kullanılmak üzere bir Kİ oluşturulması amaçlanmıştır. EBMT kriterleri, yaş, tanı-nakil süresi, alıcı-verici cinsiyet uyumu, hastalık evresi ve verici tipi olarak 5 kriterden oluşmaktadır. Çalışmamızda Nisan 2010 –Mayıs 2016 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kemik İliği Nakil Ünitesi ve Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi'nde kemik iliği nakli gerçekleştirilmiş ve naklin üzerinden en az 1 yıl geçmiş 285 hastanın verileri kullanılmıştır. Hastaların ortalama ortalama yaşı 8,2 (104 kız/181 erkek), ortalama izlem süresi 1387 gün olarak saptandı. EBMT kriterlerinden yaş ve hastalık evresi kriterleri çocuk hastalara uygun şekilde yeniden düzenlendi. Yaş için oluşturulan 3 ayrı modelden (20 yaş altına 0 puan; >5 yaş 0 puan,
Özet (Çeviri)
Comorbidity index is a scoring system to predict the effect comorbid factors on clinical course of the disease of interest. Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) is a treatment modality used for many malignant and non-malignant disorders as of today. The use of comorbidity indices in HSCT especially in pediatric patient population is very limited and there are a few pediatric comorbidity indices. In our study, we evaluated the validity of EBMT comorbidity index criteria to develop a pediatric comorbidity index for children. EBMT criteria consists of 5 criteria: age, disease status, donor-recipient gender combination, donor type, time from diagnosis to transplant. In our study, we collected the data of 285 patients who received HSCT between April 2010-May 2016 from University of Health Sciences, Ankara Child Health and Diseases Hematology Oncology Training and Research Hospital Department of Pediatric HSCT and Hacettepe University Department of Pediatric followed for at least 1 year. Mean age was 8,2 years, (104 female, 281 male) and the mean follow-up was 1.387 days. The age criterion had been re-evaluated and adjusted for the convenience of the pediatric population. We used 3 models (0 point for 5years and 1 point for