Preeklampsi olgularının hemogram sonuçlarındaki inflamasyon belirteçlerinin karşılaştırılması ve ağır preeklampsiyi öngördürmedeki yeri
Comparison of inflammation parameters in hemogram tests of patients whom diagnosed with preeclampsia during their pregnancies and theiruse in predicting the severity of preeclampsia
- Tez No: 491643
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda gebeliğinde preeklampsi tanısı alan hastaların hemogram sonuçlarında inflamasyon markerlarından nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR) ve monosit/lenfosit oranı (MLR) nın değerlendirilmesi ve ağır preeklampsi öngörüsündeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 77 ağır preeklampsi, 61 hafif preeklampsi olmak üzere toplam 138 preeklampsi ve 51 sağlıklı normotansif gebe olgusunun demografik verileri ve laboratuar testleri retrospektif olarak değerlendirildi. Gruplar NLR, PLR ve MLR açısından incelendi. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve paritede fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective:Our aim was to evaluate the levels of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) and monocyte/lymphocyte ratio(MLR) at hemogram tests in patients whom diagnosed with preeclampsia during their pregnancies and their use in predicting the severity of preeclampsia. Methods: Demographic data and laboratory tests of 138 pregnant women (77 pregnants with severe preeclampsia, 61 pregnants with mild preeclampsia) and 51 healthy, normotensive pregnant women were retrospectively analyzed. NLR, PLR and MLR were compared between the groups. Results: Age and parity were similar in all the groups.