Ratlarda intratestiküler uygulanacak kemoterapi ile sistemik kemoterapi uygulaması arasında, sentinel lenf nodlarında konsantrasyon ve doz farkı var mıdır?
Is there any consantration difference between intratesticular and systemic chemotherapy applications, in the retroperitoneal sentinel lymph nodes?
- Tez No: 491680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Testis kanseri genç erişkinlerin en sık solid tümörüdür ve hem Avrupa hem de Amerikada sıklığı artmaktadır. Platin bazlı kemoterapötik ajanlar, sık kullanılan güçlü antitümör etkisi olan ve özellikle testis tümörü olmak üzere birçok tümör tedavisinde kullanılan ajanlardır. Sisplatin içeren sistemik kemoterapi uygulamaları lökopeni, bulantı, saç kaybı, akut nefrotoksisite, kronik nörotoksisite ve anemi gibi çeşitli toksik yan etkiler ile ilişkilidir. Dolayısıyla lokal bir tedavi yaklaşımı toksik etkileri belirgin olarak azaltabilir. Bu nedenle, retroperitoneal lenf nodlarında, lokal kemoterapötik uygulamasının sistemik uygulamalara üstün olup olmadığını tespit etmek amacıyla bu deneysel çalışmayı tasarladık. Toplam 48 Wistar rat çalışmaya dahil edildi. Ratlar altı gruba ayrıldı. İlk 3 grupta sırasıyla sisplatin, karboplatin ve oksaliplatin sistemik olarak son 3 grupta ise lokal olarak testis parankimine uygulandı. Kemoterapötik ilaç uygulamasının birinci saatinde retroperitoneal lenf nodları patent blue enjeksiyonu ile görüntülenerek diseke edildi. Örneklerdeki platin konsantrasyonları atomik absorpsiyon spektrometre yardımıyla tespit edildi. Elde ettiğimiz veriler değerlendirildiğinde en dikkat çekici sonuç, sistemik uygulamalar ile karşılaştırıldığında, lokal uygulamalarda retroperitoneal lenf nodlarında daha yüksek platin konsantrasyonlarının elde edilmesiydi. Buna rağmen, serum konsantrasyonları lokal uygulamalarda sistemik uygulamalara nazaran daha düşük bulundu. Lokal ve sistemik uygulamalar karşılaştırıldığında, retroperitoneal lenf nodlarında en yüksek platin konsantrasyonu farkı, karboplatin grubunda gözlendi. Bu çalışmanın sonuçları, intravenöz uygulamalar ile karşılaştırıldığında, sisplatin, karboplatin ve oksaliplatinin intralenfatik taşınmasının, retroperitoneal lenf nodlarında artmış platin konsantrasyonlarıyla sonuçlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Testicular cancer is the most common solid tumor in young adults and is rising in both United States and Europe. Platin based chemoterapeutic agents are widely used and highly effective anti-tumor agents for the treatment of many cancers especially for testicular carcinoma. Systemic chemotherapy regimens with cisplatinum have been associated with several toxicities, including increased risk of leukopenia, nausea, hair loss, acute nephrotoxicity, chronic neurotoxicity, and anemia. Thus, a loco-regional therapy approach may greatly reduce the toxicity. For this purpose, we designed this experimental study to investigate whether local chemotherapeutic injection is superior to systemic cisplatin injection for retroperitoneal lymph nodes. A total number of 48 male Wistar rats included the study. Rats were divided into six groups. In the first three groups systemic applications of cisplatin, carboplatin and oxaliplatin was performed, respectively. In the last three groups local administration of cisplatin, carboplatin and oxaliplatin was performed, respectively. One hour after the chemotherapeutic agent application, retroperitoneal lymph nodes dissected with the guidance of patent blue dye injection. Platinum concentrations of the samples were analyzed by atomic absorption spectrometry. The most spectacular result of the study was achieving higher platinum consantrations in the retroperitoneal lymph nodes in the local chemotherapeutic application groups when compared with systemic route. On the other hand, serum platinum consantrations were were lower in the local application groups than systemic ones. When we compared local and systemic applications between three chemotherapeutic agents, the most significant consantaration difference was seen in carboplatin group. The results of this study demonstrate that intralymphatic delivery of cisplatin, carboplatin and oxaliplatin leads to higher drug concentrations in the retroperitoneal lymph nodes when compared with intravenous administration.