Ratlarda intratekal deksmedetomidinin analjezik, antinosiseptif ve nörotoksik etkisinin araştırılması
The analgesic, antinociceptive, and neurotoxic effects of intrathecal dexmedetomidine in rats
  1. Tez No: 491681
  2. Yazar: BAŞAR ERDİVANLI
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM KARAKAYA SEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇLAR: Bu çalışma bupivakain nöroaksiyel anestezisine eklenen deksmedetomidinin, analjezik ve noziseptif etkilerini tail-flick (TF), hot-plate (HP) testleriyle, spinal sinir ve köklerdeki histopatolojik değişiklikleri ışık mikroskobisiyle değerlendirmiştir. YÖNTEMLER: Kırk anestetize, erkek Sprague-Dawley rat intratekal kateterizasyon uygulandı. Kateterizasyon öncesi ve sonrası TF ve HP testlerinin bazal değerleri ölçüldü. Başarıyla kateterize edilen 36 rat 4 gruba ayırıldı: Grup B'ye 10 mcg bupivakain, Grup BD3'e 10 mcg bupivakain + 3 mcg deksmedetomidin, Grup BD10'a 10 mcg bupivakain + 10 mcg deksmedetomidin, kontrol grubuna 10 mcL yapay beyin omurilik sıvısı intratekal yoldan uygulandı. İlaç uygulamasının 5. ve 300. dakikaları arasında TF ve HP testleri uygulandı. İlaç uygulamasından 24 saat sonra ratlar sakrifiye edilerek spinal kord ve kökleri diseke edilerek patolojik değerlendirme yapıldı. SONUÇLAR: TF ve HP testlerinn bazal değerleri tüm grupplarda benzerdi (6.8 ± 0.15 s). TF ve HP latansı kontrol grubunda çalışma boyunca değişmedi. TF ve HP testlerine göre, 3 ve 10 mcg deksmedetomidin eklenmesi, bupivakainin analjezik ve nosiseptif etkilerinde süre ve amplitud açısından anlamlı artışa neden oldu (sırasıyla TF: 37.52 ± 1.08%, 57.86 ± 1.16%, HP: 44.24 ± 1.15%, 68.43 ± 1.24%). TARTIŞMA: Intratekal yoldan tek doz 3 mcg veya 10 mcg deksmedetomidin uygulamasından en az 24 saat sonrasında , anlamlı histopatolojik değişiklik gözlenmedi. Spinal blok için bupivakaine deksmedetomidin eklenmesi analjeziyi iyileştiriyor ve blok süresini uzatıyor.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTIVES: This study investigates analgesic and nociceptive effects of adding dexmedetomidine to bupivacaine neuraxial anesthesia through Tail-flick (TF) and Hot-plate (HP) tests and the pathohistological changes on spinal nerves and nerve roots through light microscopy. METHODS: Forty anesthetized, male Sprague-Dawley rats were intrathecally catheterized. Basal values of TF and HP tests were measured before and after catheterization. Thirty-six successfully catheterized rats were assigned to four groups. Group B received 10 μg bupivacaine, Group BD3 received 10 μg bupivacaine + 3 μg dexmedetomidine, Group BD10 received 10 μg bupivacaine + 10 μg dexmedetomidine and Control group received 10 μL volume of artificial cerebrospinal fluid. TF and HP tests were performed between the 5(th) and 300(th) minutes of drug administration. Twenty-four hours after administration of drugs, rats were sacrificed and spinal cord and nerve roots were removed for pathological investigation. RESULTS: Baseline values of the TF and HP tests were not statistically different among the groups (6.8 ± 0.15 s). TF and HP latencies in the Control group did not change significantly during the study. TF and HP test results showed that adding 3 and 10 μg dexmedetomidine caused a dose-dependent increase in duration and amplitude of analgesic and nociceptive effect of bupivacaine (TF: 37.52 ± 1.08%, 57.86 ± 1.16% respectively, HP: 44.24 ± 1.15%, 68.43 ± 1.24% respectively). CONCLUSIONS: There were no apparent pathohistological changes at least 24 hours after the intrathecal administration of a single dose of dexmedetomidine 3 μg and 10 μg. Dexmedetomidine added to bupivacaine for spinal block improves analgesia and prolongs block duration.