Ülkemizde akrivastin ve psödoefedrin hidroklorür içeren preparatlarda, akrivastin ve psödoefedrin hidroklorür miktar tayini üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 49169
  2. Yazar: SİMİN SHAHİDİ ZANOOZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞU NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Tez çalışmalarımız sırasında, Türkiyede mevcut ve olan akrivastin ve psödoefedrin hidroklorür içeren preparatlarda, akrivastin ve psödoefedrin hidroklorür miktar tayini üzerinde çalışmalar yaptık. Propilamin türevi olan akrivastin ve fenilpropanolamin türevi olan psödoefedrin hidroklorür içeren, 20 kapsüllük Duact kapsül, Türkiyede antihistaminik-dekonjestan amaçla kullanılmaktadır. Ancak farmakopelerde ve literatürlerde, akrivastin ve psödoefedrin hidroklorürün bir arada miktar tayinine ilişkin bir yönteme rastlanılamamıştır. Bu nedenle tez çalışmamız, iki etken maddenin bir arada tayinine yönelik, uygun bir yöntem bulmak için planlanmıştır. Bu amaçla, özellikle literatürde yapısal yönden benzer bileşikler için uygulanan, spektrofotometrik, yüksek basınçlı sıvı kromatografisi miktar tayini yöntemleri, akrivastin ve psödoefedrin hidroklorüre ayarlanmış ve uygulanmıştır. Deneysel kısımda uyguladığımız yöntemler 2 grupta toplayabiliriz: 1 - Spektrofotometrik Yöntem ( türev spektrofotometresi ) 2- Yüksek Basıçlı Sıvı Kromatografi Yöntemi. Deneysel kısımdan elde edilen bulgulara göre, yöntemler arasında doğruluk ve duyarlılık açısından belirgin bir farklılık yoksada, türev spektroskopisi ile elde edilen sonuçların daha uyumlu olması ve yöntemin kolay ve ayrıca ayırma işlemine gerek kalmadan çabuk uygulanabilmesi ve iki etken maddeyi aynı anda tayin edebiliyor olması, bu yöntemin çift etken maddeli preparatların tayininde diğer yöntemlere göre tercih edilebilecek bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLER Akrivastin, Psödoefedrin hidroklorür, Türev Spektroskopisi Yöntemi, Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografi Yöntemi.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In our thesis study we have worked on the quantitative analysis methods of acrivastin and pseudoephedrine hydrochloride for acrivastin and Pseudoephedrine hydrochloride containing preparations which are available in Turkey. Acrivastin is a propilamin derivative and pseudoephedrine hydrochloride is an phenilpropanolamin derivative, and their capsul form under the name oi Duact, containing 20 capsul, is used in Turkey as antihistaminic- decongestant. But there is no spesific method in the pharmacopeia and literature related with quantitative analysis of acrivastin and pseudoephedrine hydrochloride together. For this reason, in our study we have aimed to arrange and compare some assay methods for acrivastin and pseudoephedrine hydrochloride, which are especially used for some other structurally similar compounds. As a result of this aim we have also arranged and used spectrophotometric and HPLC methods for quantitative analysis of acrivastin and pseudoephedrine hydrochloride. The methods were applied in experimental part of our study, would be classified in two categories; 1- Spectrophotometric method ( Derivative spectrophotometry ). 2- High-pressure liquid chromatography method. According to the statical results of experimental data, there is no significant difference amoung the methods, from the accuracy and the sensitivity point of view. But, derivative spectrophotometric method would be preferable for the assay oi preparations containing two active substances, because of obtaining the better results with this method assaying the two compounds without any seperation procedure at the same time easily and quikly. 65KEYWORDS Acrivastin, Pseudoephedrine hydrochloride, Derivative Spectroscopy Method, High-pressure Liquid Chromatography Method. 66