Yurdumuza özgü dumansız tütün kullanan bireylerde nikotin maruziyetinin saptanması
Determination of nicotine exposure of smokeless tobacco users in Turkey
- Tez No: 49168
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMET ÇOK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Dumansız Tütün kullanımı dünyanın çok çeşitli yörelerinde farklı kullanım şekilleriyle karşımıza çıkmaktadır. Yurdumuzda da özellikle Gaziantep ve Kahramanmaraş bölgelerinde“Maraş Otu”yada“Ot”olarak adlandırılan bir tür dumansız tütün türü bulunmaktadır. Yurdumuza özgü dumansız tütün kullanım şeklinin bağımlılık yapma potansiyelinin yanısıra, maruz kalınan kimyasal bileşiklerin mutajenik ve karsinojenik özelliklere sahip olabilmesi nedeniyle önemi büyüktür. Bu amaçla“Maraş Otu”kullanan bireylerden idrar örnekleri alınarak, idrarda bulunan nikotin ve metaboliti olan kotinin miktarları Gaz- Sıvı Kromatografisi-FID dedektörü kullanılarak saptanmıştır. Elde edilen bulgular sigara içen ve sigaraya pasif olarak maruz kalan bireylerden elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Herbir grupta 26 bireyin bulunduğu çalışma sonucunda Maraş Otu kullanan bireylerin idrarındaki nikotin miktarı 8615,96 ± 933,55, kotinin miktarı 6467,35 ± 627,36, sigara içenlerde nikotin miktarı 2408 ± 278,60, kotinin miktarı 1931,92 ± 278,51, sigaraya pasif olarak maruz kalanlarda ise nikotin miktarı 434,27 ± 134,26, kotinin miktarı 398,62 ± 154,25 ug/g. kreatinin olarak saptanmıştır. Bu sonuçlar Maraş Otu kullanan bireylerin nikotine olan maruziyetlerinin sigara içen bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı bir düzeyden (p < 0.001) fazla olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-93 - SUMMARY Smokeless tobacco is used in various forms in the some countries of the world.“Maraş Otu”or“Ot”is a kind of smokeless tobacco usage in South Eastern region of Turkey-especially in Kahramanmaraş and Gaziantep. The use of smokeless tobacco causes nicotine addiction and dependence. Moreover this type of smokeless tobacco usage is one of the risk factors for oral cancers and genotoxic damages for users. Therefore urine samples collected from people who are using Maraş Powder, smoking cigarettes and passive smokers and we investigated the levels of nicotine and its metabolite cotinine. The levels of nicotine and cotinine are measured by Gas Liquid Chromatography-FID detector. Results which are taken from“Maraş Otu”users compared with cigarette smokers and passive smokers. The mean nicotine and cotinine levels for 26 Maraş Powder users are 8615,96 ± 933,55 and 6467,35 ± 627,36 ug/g creatinine, respectively. The mean nicotine and cotinine levels for 26 cigarette smokers are 2408 ± 278,60, 193 1,92 ± 278,51, and for passive smokers are 434,27 ± 134,26, 398,62 ± 154,25 ug/g creatinine, respectively. When one way ANOVA-Turkey Kramer tests were applied to results of Maraş Powder users and cigarette smokers, significant differences were observed.