Tarihi İstanbul çeşmelerinin incelenmesi ve korunması konusunda bir araştırma
A study on the examination and conservation of historical fountains in istanbul
  1. Tez No: 491713
  2. Yazar: TÜLAY ÇOBANCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PEYMAN İLGİ YÜCE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osmanlı mimar ve sanatçıları,İslam dininin etkisi ile heykel yerine zarif olan çeşmelerle, İstanbul meydan ve sokaklarını süslemişlerdir. Hazırladığım bu araştırmada, İstanbul ve yakın çevresinde yer alan su yollarına ve yapılarına kısaca değinerek, suyun çeşmeye gelinceye kadar izlediği yolu, çeşmenin Türk sosyal yaşamındaki önemini,çeşme türlerini örneklerle vermeye çalıştım. Çeşmeleri şehir içi ve şehir dışı çeşmeleri olmak üzere iki gurupta inceledim. Mimarlık ve sanat açısından daha titizlikle inşa edilmiş olan şehir içi çeşmelerini etkilendikleri üsluplara göre devirlere ayırdım. Araştırmanın özeti;Tarihi İstanbul Çeşmelerinin nasıl tahrip olduklarını saptamak, onları çevreleri ile korumak, hangi önlemlerle yaşatılmaları gerektiğini belirlemek ve gelecek kuşaklara belgelerle birlikte aktarılmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu amaçla yaptığım çalışmamı örnek bir projeyle sonuçlandırdım. Bu projede ele aldığım çeşmeyi, çevresi ile birlikte bütünleştirilerek yeniden fonksiyonunu kazandırıp, halkın kullanımına sunulmasını önerdim. Halkın koruma olayının içinde olduğu bilincine vardırılmasının, koruma kadar önemli olduğunu ayrıca vurgulamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Under the influence of Islam. The Ottoman architects and artists, instead of statues, have ornamented the streets and squares of Istanbul with fine fountains. In this research, I have tried to stress the significance of fountains over the social life of Turks giving different examples and the route that water followed until the fountain and have briefly mentioned aquaeducts and structures within vicinity of and in Istanbul. I have studied fountains in two groups i.e, Inside the city and outside the city. Fountains within the city are consturcted more detailed In terms of architecture and art and I have also divided these Into periods by the styles of the fountains. The summary of the research; to determine how The Historical Istanbul Fountains have been ruined, to preserve than within their environment, to find out with which measures they may be kept alive and to stress the Importance of handing these over to next generations with documents. I have therefore concluded my studies with a sample project. I have tried to integrate the fountain that I chose In this project with the environment, by reactivatlng Its functions and putting It at peoples disposal. It is also necessary to emphasize that peoples acquiring conscience of preservation is as vital as actual preservation.