Tarihi kent dokusunda mikromorfolojik değişimler: Eski Mardin Birinci Cadde üzerinden bellek okuması
Micromorphological changes in the historic urban fabric: A memory reading on old Mardin Birinci Cadde
- Tez No: 951264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAN KAMİL GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Mardin'in tarihi kent dokusundaki kentin ana omurgasını oluşturan Eski Mardin tarihi kent dokusunda Birinci Cadde olarak isimlendirilen ana aksın üzerinde meydana gelen mikromorfolojik değişimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç etrafında caddenin ve tarihi kentin süreç içerisinde geçirdiği dönüşümlerin anlaşılması önemsenmektedir. Bu bağlamda detaylı bir tarihsel analizin sonrasında çalışma alanının kapsamı içerisinde giren ve Mardin Valiliği talebi ile çeşitli ortaklarca yapılan 2013 tarihli rölöve çizimi çalışmada detaylanılan alanda önemli bir tarihsel veri olmuştur. Bu tarih ve 2023 tarihinde yerinde çekilmiş fotoğraflar ile karşılaştırmalı analiz yapılacak olan bu çalışmada değişimlerin bu kapsamda incelenmesi hedeflenmiştir. Bu cadde, 1915 yılında içinden geçen araçların geçişini kolaylaştırmak için yapılan yol genişletme çalışmaları ile güzergâh üzerindeki evlerin yıkılmasıyla genişletilmiştir. Bu genişlemeler sadece fiziksel değişimlere değil, aynı zamanda kentsel dokunun ve sosyal yapılarında dönüşümüne yol açmıştır. İlerleyen süreçlerde kullanıcılar ve yerel yönetimler gibi aktörler cadde üzerindeki yapılar üzerinde birtakım etkilerde bulunmuş, farklı nedenlerle alanı dönüştürmüştür. Bu değişim günümüzde de devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, değişimi kapsam alanına giren 2013 ve 2023 tarih aralıkları içerisinde detaylı olarak incelemektir. Çalışma, Eski Mardin tarihi kent dokusunda Birinci Cadde olarak isimlendirilen ana aksın mekân duvarlarını oluşturan yapıların cepheleri üzerinden değişimi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada bina cephelerinin morfolojisini etkileyecek unsurlar bu değişimde önemli parametreler olmuştur: cephe düzenlemeleri, kat bütünlüğü ve çatıda düzenindeki değişimler. Bu tür değişimler binalar üzerindeki mikromorfolojik düzenlemeler olarak adlandırılır ve tipomorfolojik çalışmaların bir alt bölümünü oluşturur. Değişimin analizi sırasında kentteki aktörlerin değişime etkilerinin boyutları ve nedensellikleri irdelenmiştir. Bu bağlamda kullanıcılar ve yerel yönetimler gibi aktörlere odaklanılarak bir bellek okuması yapılmıştır. Bu okumanın amacı, aktörlerin Eski Mardin kent dokusunda yaptıkları değişiklikleri, mevcut kullanıcılar ve kentle kurdukları ilişkileri incelemek ve çalışmayı bu bağlamda geliştirmektir. Analizler, 2013 tarihli cephe rölöveleri ile günümüz cephe düzenlemelerinin mevcut haritalar üzerinde karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Çalışmada mevcut haritalar detaylı bir şekilde incelenmiş ve günümüz cephe düzenlemeleri ile karşılaştırılarak geçmişten günümüze yaşanan değişimlerin kapsamlı bir şekilde anlaşılması sağlanmıştır. Çalışmada ayrıca, Birinci Cadde'deki yapısal değişikliklerin neden ve sonuçlarının daha iyi anlaşılması için mevcut durum, sınıflandırma ve kavramsallaştırma süreçleri de ele alınmıştır. Güneydoğu Anadolu'nun önemli bir şehri olan Mardin, özellikle eski şehirde belirgin olan Artuklu mimarisi ve Dicle Nehri'ne yakın kayalık bir tepe üzerindeki avantajlı konumuyla ünlüdür. İlin merkezinde bulunan bu tarihi yerleşim farklı dönemlerde çok sayıda dönüşüm geçirmiştir. Antik çağdaki kale yerleşiminin ardından Mardin, şehrin ana caddesi olarak Birinci Cadde'nin oluşumuyla tepenin eteğinde yeni bir yaşam alanı olarak genişlemeye başlamıştır. Erken Cumhuriyet ideolojileri ile uyumlu olarak, şehrin ana caddesi“Birinci Cadde”den“Cumhuriyet Caddesi'ne”yeniden adlandırılarak bir dönüşüm geçirmiştir. Ticari faaliyetlerin yoğunlaştığı ve kamusal alanların ve yapıların ortaya çıktığı bu cadde boyunca uzanan binalar, çeşitli kullanımlar nedeniyle zaman içinde mimari değişikliklere uğramıştır. Bu değişiklikler, kullanıcıların ve yerel yönetimlerin kentsel doku ve binalar üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, koruma altına alınan Mardin'in tarihi kentsel dokusuna bu değişimlerin nasıl yansıdığı ve kullanıcılar ve yerel yönetimler gibi aktörlerin etkilerinin ana ulaşım aksı olan Birinci Cadde üzerindeki yapıların cephelerinde ne tür mikromorfolojik değişimlere yol açtığı konusunda bir araştırma yürütmektir. Çalışmanın kapsamını, kentsel dokunun canlı organizmaları olarak nitelendirilebilecek Birinci Cadde ve üzerindeki yapılar oluşturmaktadır. Bu yapılar, yapısal bütünlüklerini bozmadan, büyük ölçüde yukarıda belirtilen etkenlere atfedilebilecek küçük değişikliklere uğramaktadır. Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen bu değişikliklerin çoğu, bir tür mahalle etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, mevcut çalışma, mikro ölçek olarak adlandırılabilecek bir ölçekte gerçekleşen, yerel yönetim tarafından başlatılan değişikliklere yoğunlaşmaktadır. Sonuç olarak, çalışma, kentsel morfolojinin nadiren kullanılan bir dalı olan mikromorfolojiyi metodolojik bir çerçeve olarak seçmiştir. Bu bağlamda, caddenin her iki tarafındaki yapılar ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve değişiklikler metodolojik olarak çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Çalışmada, günlük yaşantımızda meydana gelen ve çoğu zaman dikkatimizden kaçan bu mikro değişimler vurgulanırken; bunların kültürel, toplumsal ve fiziksel etkileri de aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Kentsel gelişimin analizinde mikromorfolojik yöntemin uygulanması, şehrin kullanıcılarıyla kurduğu bağın daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesini kolaylaştırır. Zamanla değişime uğrayan farklı şehirlerdeki tarihi aktörlerin çok yönlü etkisi, böyle ayrıntılı bir inceleme için fırsatlar yaratır. Kentsel manzara, yerel halkın, yönetimlerin, yatırımcıların ve mimarların katılımıyla şekillenir. Düzenlemelerin kentsel yapıya dahil edilmesi dinamik bir süreçtir; bazıları daha sonraki bir aşamada eklenirken, diğerleri devam eden değişikliklerle gerçekleştirilir. Uzun bir süre boyunca uygulanan düzenlemeler söz konusu olduğunda, şehrin sakinlerinin etkisi özellikle belirgindir. Bu kişiler, hafızalarının izleriyle şehrin evrimini şekillendirir ve deneyimlerinin izleriyle onu dönüştürür. Yerel yönetimler, karar vericiler ve uygulayıcılar olarak, genellikle düzenlemelerin derhal uygulanması yoluyla bu dönüşümler üzerinde önemli bir etki yaratırlar. Bu, kentsel gelişim süreci boyunca gerçekleşen düzenlemelerin kademeli ve artımlı bir şekilde benimsenmesiyle çelişmektedir. Bu aktörler arasındaki etkileşim, talepleri ve kentsel manzara içindeki eylemleri, mimari yapıların cephelerinde algılanabilen bir dizi hiyerarşik senaryo olarak kendini gösterir. Bu bağlamda, mikromorfolojik metodolojinin uygulanması, bu kentsel dönüşümleri analiz etmek için önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Son on yılı bu metodolojinin merceğinden inceleyerek, bu aktörlerin şehir içindeki dinamiklerine dair bilgiler elde edilmektedir. Yerel yönetimler, turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir bölge olan Birinci Cadde'nin ana eksenine odaklanarak, korunan bir alan olan Mardin'in Eski Kenti'nde turizmi canlandırmak için önlemler başlatmaktadır. Kentteki aktörlerin kimler olduğu, değişim süreçlerindeki etkilerini ve bu etkilerin yoğunluklarını açmak, tarihi bir kentin dönüşüm sürecindeki parametreleri anlamak için de önemli bir girdi olmuştur. Aktörlerin değişim talepleri sonucunda yaptıkları düzenlemelerin kentteki yansımalarını irdelemek, bu yansımaların bir arada incelenmesi ile birbirlerine olan etkileri de görünür kılınmıştır. Analizler, cadde üzerindeki en önemli aktörlerden biri olan Mardin Belediyesi'nin gerçekleştirdiği tek tipleştirme değişikliklerinin öncelikle kat bütünlüğünün korunması, çatılarla ilgili sorunların ele alınması, cephelerin doluluk ve boşluklarının düzenlenmesi, parapetler ve tabela düzenlemelerine odaklandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the micromorphological changes that have occurred on the primary axis, known as Birinci Cadde, within the historical urban fabric of Old Mardin, which constitutes the city's foundation. To this end, it is imperative to comprehend the transformations of the street and the historical city in the process. In this regard, a historical analysis was conducted, which included a survey drawing dated 2013. This survey was conducted by various partners at the request of the Governorate of Mardin and falls within the scope of the study area. The 2013 survey is a significant historical point within the study area. The study will make a comparative analysis with photographs taken on site in 2023. The objective of the study is to examine the changes in this context. The road underwent widening in 1915, necessitating the demolition of houses along the route to accommodate vehicle traffic. This expansion led to not only physical alterations but also a transformation in the urban fabric and social structures. Subsequent processes, influenced by actors such as users and local governments, resulted in the modification of road structures for various reasons, a transformation that persists to the present day. The objective of this study is to examine this transformation in greater detail between 2013 and 2023. The objective of this study is to analyze the changes in the facades of the buildings that comprise the spatial walls of the primary axis, designated as Birinci Cadde, within the historical urban fabric of Old Mardin. In this study, the elements that have influenced the morphology of the building facades have been identified as significant parameters in this transformation. These elements include facade arrangements, floor integrity, and roof modifications. Such alterations are referred to as micromorphological arrangements on buildings and constitute a subsection of typomorphological studies. The analysis delves into the extent and causality of the impact of urban actors on these changes, with a particular focus on users and local administrations. The objective of this analysis is twofold: first, to examine the alterations made by these actors within the urban fabric of Old Mardin and their relationship with the existing users and the city; and second, to contribute to the development of the study in this context. The analysis involves a comparative analysis of the 2013 façade surveys with the current façade arrangements on existing maps. The study involves a detailed examination of existing maps and a comparison with the current façade arrangements, thereby facilitating a comprehensive understanding of the changes from the past to the present. The study also discusses the current situation, classification, and conceptualization processes to enhance understanding of the causes and consequences of the structural changes on Birinci Cadde. Mardin, an important city in southeastern Anatolia, is renowned for its Artuqid architecture, particularly evident in the old city, and its advantageous location on a rocky hill close to the Tigris River. Located in the center of the province, this historic settlement has undergone numerous transformations in different periods. Following the ancient fortress settlement, Mardin began to expand as a new residential area at the foot of the hill with the formation of the First Avenue as the main street of the city. In accordance with the ideologies of the Early Republic, the primary thoroughfare of the city underwent a transformation, being renamed from“Birinci Cadde”to“Cumhuriyet Street.”The edifices along this street, where commercial activities intensified and public spaces and structures emerged, underwent architectural changes over time due to various uses. These changes clearly demonstrate the impact of users and local governments on the urban fabric and edifices. The objective of this study is to conduct a research project on how these changes are reflected in the protected historic urban fabric of Mardin and what kind of micromorphological changes the effects of actors such as users and local governments have caused on the façades of buildings along the main transportation axis, Birinci Cadde. The scope of the study consists of Birinci Cadde and the buildings on it, which can be described as living organisms of the urban fabric. These edifices undergo minor alterations, the majority of which can be ascribed to the aforementioned factors, without compromising their structural integrity. The majority of alterations initiated by users manifest as a form of neighborhood effect. However, the present study concentrates on alterations initiated by the local government, which transpire at a scale that can be designated as micro-scale. Consequently, the study has opted for micromorphology, a seldom-employed branch of urban morphology, as a methodological framework. In this context, a detailed examination of the buildings on both sides of the street was conducted, and the changes were methodically categorized into various classifications. The study underscores these micro-changes that occur in our daily lives and often escape our attention, while aiming to elucidate their cultural, social, and physical effects. The application of the micromorphological method in the analysis of urban development facilitates a more detailed study of the city's connection with its users. The multifaceted influence of historical actors in different cities as they change over time creates opportunities for such detailed examinations. The urban landscape is shaped by the participation of local people, administrations, investors, and architects. The incorporation of regulations into the urban fabric is a dynamic process; some are added at a later stage, while others are realized through ongoing changes. In the case of regulations implemented over a long period of time, the influence of the city's inhabitants is particularly evident. They shape the evolution of the city through the traces of their memories and transform it through the traces of their experiences. Local governments, in their capacity as decision-makers and implementers, wield a substantial influence on these transformations, frequently through the immediate implementation of regulations. This stands in contrast to the gradual and incremental adoption of regulations that occurs throughout the urban development process. The interaction between these actors, their demands, and their actions within the urban landscape manifests as a series of hierarchical scenarios that become perceptible on the facades of architectural structures. In this context, the application of micromorphological methodology has emerged as a significant analytical tool for understanding these urban transformations. By examining the last decade through the lens of this methodology, insights can be gained into the dynamics of these actors within the city.Local governments are initiating measures to revitalize tourism in Mardin's Old Town, a protected area, with a focus on the main axis of the First Avenue, an area where tourism activity is concentrated. The characterization of the agents involved in the urban transformation, their impact on the change processes, and the magnitude of their influence has emerged as a pivotal aspect for elucidating the parameters of the metamorphosis undergone by a historical city. Through a systematic examination of the repercussions of these agents' demands for change, it becomes evident that their actions and the responses of the urban fabric are inextricably intertwined. The analysis revealed that the uniformization changes carried out by Mardin Municipality, a prominent actor in this context, focused primarily on preserving the integrity of the street's surface, addressing issues related to roofs, regulating the fullness and emptiness of facades, parapets, and signage arrangements.