Dermatofitlerde tür tayini ve Van yöresinde izole edilen dermatofitler
Identifcation of dermatophytes and isolation of dermatophytes in the Van region
- Tez No: 491782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma, yüzeysel mantar enfeksiyonu olduğu düşünülen 1074 hastadan alınan örnekler üzerinde yapılmıştır. Bu örneklerin 342'si (%31.84) ayak, 237'si (%22.07) el, 208'i (%19.37) saçlı deri, 197'si (%18.34) gövde, 47'si (%4.38) kasık ve 43'ü (%4.00) tırnak bölgesinden alınmıştır. Alınan tüm örnekler önce direkt mikroskopik olarak incelenmiş, daha sonra etkenlerin izolasyonu amacıyla ikişer adet Sabouraud Dextrose Agar (SDA), Potato Dextrose Agar (PDA) Mycobiotic Agar (MBA) ve Dermatophyte Selective Agar (DSA) besiyerlerine ekilereki ekimlerden birisi 22-26C oda ısısında, diğeri 37C 'ye ayarlanmış etüvde inkübe edilmiştir. İzole edilen dermatofitler önce üreme hızı, yüzey görünümü, yüzey örgüsü, yüzey pigmenti, koloni tabanında pigment oluşumu, oda ısısında yada 37C'de üreyip ürememe özellikleri gibi makroslopik özellikleri açısından incenlenmiş, daha sonra selofan bant yöntemi ile Laktofenol Pamuk Mavisi preparasyon hazırlanarak dermatofitlerin hif ve spor yapıları gibi mikroskopik özellikleri incelenerek kaydedilmiştir. Ayrıca identifikasyonda üreaz oluşturma ve kıl delme deneyi gibi yöntemlerden de yararlanılmıştır. 1074 Örneğin 215 (%20.02)'inde direkt mikroskopi pozitifliği, 221 (%20.58)'inde ise kültür pozitifliği saptanmıştır.Alınan örneklerden 179'unda dermatofit,42'sinde Candida olmak üzere toplam 221 örnekten etken izole edilmiştir. Kültürden izole edilen 179 dermatofitin dağılımında;93 (%51.96)'ü T. rubrum, 51 (%28.49)'i T mentagrophytes, 13 (%7.26)'ü T. tonsurans ve 2 (%1.15)'si T. verrucosum olarak saptanmıştır. Bu dermatofitlerin izole edildikleri vücut bölgelerine göre dağılımında ise; ayak ve tırnakta en sık T. rubrum'un, gövde ve kasıkta en sık T. mentagrophytes'in, saçlı direde T. violacem'un en sık etkenler oldukları görülmüş, el bölgesinde ise T. rubrum ve T. mentagrophytes'in aynı oranlarda etken oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made in specimens taken from 1074patients with superficial fungal infection. Of these specimens, 342 (31.84%) foot, 237(22.07%) hand, 208 (19.37%) haired skin, 197 (18.34%) body, 47 (4.38%) ingunial region and 43 (4%) nail specimens were taken. Before taken all specimens were examined microscopically, later on, in order they were inoculated in two Saboraud Dextrose Agar (SDA), Potato Dextrose Agar (PDA), Mycobiotic Agar (MBA) and Dermatophyte Selective Agar (DSA) for izolate of agent. One of this inoculation was incubated in room temperature at 22-26C, the other was incubated in the incubator at 37C. Izolated dermatophytes were examined microscopicallay on growth rate, surface appearence, surface shape, surface pigment occurence in bottom of colony, reproductiom quality in room temperate and at 37C, later on hyphae and spore structures of dermatophytes were examined microscopically, preparing lactophenol cotton blue by selophan band method. In addition, urease and hair perforatinh examination were used. Of 1074 samples, it was found in 215 (20.02%) direct microscopy positive, in 221 (20.58%) culture positive. Agent was isolated in 179 dermatophytes and 42 Candida in totally 221 samples. In 179 dermatophytes isolated from culture;93 (51.96%) T. rubrum, 51 (28.49%) T. mentagrophytes, 13 (7.26%) T. violaceum, 9 (5.03%) T. schoenleinii, 8 (4.47%) E. floccosum, 3 (1.68%) T. tonsurans and 2(1.15%) T. verrucosum were found. Distribution of isolated dermatophytes the most seen in different body areans in nails and foot was T. rubrum, in body and inguinal region was T. mentagrophytes, in haired skin was T. violaceum, T. rubrum and T. mentagrophytes , in hired skin was T. violaceum , T. rubrum and T. mentagrophytes were isolated at the same rate in hand region.