Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde yatan hasta memnuniyetinin iki farklı yöntem ile değerlendirilmesi
Assessment of patient satisfaction in Selçuk University Meram Medical Faculty Hospital by two different methods
  1. Tez No: 491788
  2. Yazar: LÜTFİ SALTUK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık hizmetlerinde kalite ve hasta memnuniyeti son yıllarda önem kazanmaktadır. Bu nedenle hasta memnuniyetini sağlamak sağlık kuruluşları açısından önemli bir amaç haline gelmektedir. Hasta memnuniyeti araştırmaları da bu amaçla sağlık kuruluşları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada da Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan hastaların hastane hizmetlerinden memnuniyet durumlarının iki farklı yöntem kullanılarak tespit edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı tiptedir. 2008 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 341 hastaya taburcu oldukları gün yüz yüze anket uygulandı. Hastaların taburcu olduklarından 2-3 hafta sonra verdikleri adreslere posta ile tekrar anket formu yollandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların %52.8'i kadın, %47.2'si erkekti. Hastaların %95.0'ı hastaneden genel olarak memnun olduklarını, %94.4'ü ileride başka bir hastalık durumunda tekrar hastanemizi tercih edeceğini belirtti. Posta ile anketleri yollayan hastalarda bu oranlar sırasıyla %81.5 ve %80.3 idi. Hastaların memnuniyet durumlarını; öğrenim düzeyi, cinsiyet, yaş grubu, oda tipi, hastaneye geliş durumu, daha önce hastanede yatış, sosyal güvence ve medeni halinin etkilediği tespit edildi. Sonuç: Posta ile tespit edilen memnuniyet düzeyleri, yüz yüze anket uygulanarak tespit edilen memnuniyet düzeyinden daha düşük bulundu. Bu nedenle hasta memnuniyetini tek yöntemle değerlendirmek yerine, farklı yöntemler kullanarak değerlendirmek daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: İn recent years, quality of service in health care and patient satisfaction are acquiring more importance. Therefore; to provide patient satisfaction is an important aim for health organizations. Patient satisfaction researchs are often used by health organizations for this reason. In this research; we aimed to determine satisfaction of patients who stayed in Hospital of Selçuk University Meram Medical School, with using two different method. Material and Method: This research is in descriptive type. 341 patients who treated in Hospital of Selçuk University Meram Medical School, in January-February- March, are included. We applied face to face questionnaire to these patients when they discharged from hospital. After 2 weeks, we sended same questionnaire to their mail adresses. Results: 52.8% is female, 47.2% is male, who have been questioned. 95.0% percent of patients said they pleased with hospital, 94.4% percent of patients said that they will prefer our hospital again. When patients questioned by mail method, these rates are 81.5% and 80.3% , respectively. We determined that; levels of satisfaction in patients are influenced by education, sex, age, room type, state of applying to hospital, staying in hospital before, marial status and social security. Conclusion: Level of satisfaction that determined by mail method is low than face to face method. Therefore, instead of only one method we should prefer different methods in a research to determine patient satisfaction.