Tiroid orbitomiyopatinin tanısı ve tedaviye yanıtının izlenmesinde manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The Value of magnetic resonance imaging in diagnosis of thyroid orbitomyopathy and in evaluation of response to treatment
  1. Tez No: 49179
  2. Yazar: DERYA ÇAKIRER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİTTİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET -Kas tutulumu gösteren tiroid orbitopati olgularında, MRG yöntemiyle, kas tutulumunun türünün, derecesinin belirlenmesi ve ödemli tipte kas tutulumu gösteren olgularda kombine tedaviye yanıtın değerlendirilmesi amacıyla 27 tiroid orbitopati hastasıyla, ekstraoküler kasları ilgilendiren hastalığı olmayan 8 olguya orbita MRG yöntemi uygulanmıştır. -MRG ile kas tutulumunun ödemli tipte olduğu düşünülen 19 olguya eşzamanlı kortikosteroid tedavisi ve radyoterapi uygulandıktan sonra MRG tekrar edilmiştir. -MRG'de ekstraoküler kasların sinyal intansiteleri T2 ağırlıklı koronal kesitlerde hastanın ipsilateral temporal kası referans alınarak ileri derecede artmış, orta derecede artmış, hafif artmış ve normal intansite şeklinde değerlendirilmiştir. Kas kalınlıkları Tl ağırlıklı koronal kesitlerde ölçülmüştür. -Olgulara rutin göz muayenesi yanında, tiroid orbitopatiye yönelik muayene ve Hess testi yapılmıştır.Kas tutulumu gösteren 27 tiroid orbitopati olgusundan 19'unda T2 ağırlıklı kesitlerde ekstraoküler kaslarda sinyal intansite artışı saptanmıştır. Bu 19 olgu hastalığın ödemli döneminde olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Orbital magnetic resonance imaging (MRI) was performed for 27 patients with thyroid orbitomyopathy in order to determine the type and degree of muscle involvement. Eight patients without any disease known to affect extraocular muscles were included in the control group. Nineteen patients who were classified as having edematous muscle involvement according to MRI received simultaneous systemic steroid treatment and orbital radiotherapy. MRI was repeated after completion of the combined therapy in order to examine the response to the treatment. Signal intensities of extraocular muscles were examined on T2 weighted coronal sections and classified as normal, minimally increased, moderately increased and markedly increased. Extraocular muscle thicknesses were measured on Tl weighted coronal sections. Besides routine ophthalmologic examination, all patients underwent Hess screen test and detailed thyroid orbitopathy examination. Out of 27 patients with thyroid orbitomyopathy, 19 patients showed increased signal intensity in extraocular muscles on T2 weighted images. These patients were classified as having edematous muscle involvement.