Optik nöropati tanısında ve takibinde pattern VEP'in görme, renk görme ve görme alanı ile karşılaştırılması
In Diagnosis of optic neuropathies, an investigation is made while comparing the visual acuity, color vision and visual fields with pattern VEP
- Tez No: 49180
- Danışmanlar: PROF.DR. TEKSİN ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yaşlan 13-64 arası 15 kadın 18 erkek toplam 33 optik nöropatili hastada Pattern VEP'in hastanın tanısındaki yerini görme keskinliği, renk görme, ve görme alanı ile karşılaştırmak suretiyle incelendi. Hastaların görmeleri Snellen Eşeli ile belirlendi. Hastalar görme derecelerine göre gruplandırıldı. Renk görme en çok kullanılan testlerden olan İshihara levhaları kullanılarak belirlendi. Hastaların görme alanı muayenesi Goldmann Perimetresi ile yapılarak ortaya çıkan görme alanı defektleri Optik Nevrit Tedavi Grubu protokolüne göre değerlendirildi. Pattern VEP, görme bozukluğu olanlarda gerekli tashih yapılarak Checkerboard desen kullanılarak yapıldı. P100 latansının 110 msn.'in üzerinde olması, amplitüdün 4 uV'un altında olması patolojik kabul edildi. 33 hastanın 66 gözü klinik olarak gruplandırıldığında, 12'si (%18.2) Anterior optik nöropati, 8'i (%12.1) Anterior iskemik optik nöropati, 20'i (%30.3) Posterior optik nöropati, 26'sı (%39.4) normal gözden oluşmuştu. Çalışma sonucunda Pattern VEP %71.2 (47 göz), görme %57.6 (38 göz), görme alanı %69.7 (46 göz), renk görme %53.0 (35 göz) oranında patojik bulundu. Tek taraflı optik nöropati tanısı alan 26 hastanın diğer gözlerinde görmelerin tam olmasına rağmen %15.1 oranında Pattern VEP patolojisi saptandı. M.Skleroz tanısı alan 8 hastanın 16 gözü incelendiğinde optik nöropati hikayesi olmayan 8 gözün 8'inde de (%100) VEP latanslarında uzama saptandı. Pattern VEP'in objektif bir test olması ve optik sinirdeki iletim yavaşlamasını tesbit etmedeki duyarlılığı sebebiyle, optik nöropati de ve özellikle M.Sklerozlu kişilerde subklinik optik nöropatiyi ortaya çıkarmada, diğer tanı yöntemlerinden daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In diagnosis of optic neuropathies, an investigation is made while comparing the visual acuity, color vision and visual fields with Pattern VEP in 33 optic neuropathy patients consisting of 15 female and 18 male of age between 13 and 64. Visual acuity of patients determined by Snellen Plate. Patients are grouped according to visual level. Color vision is determined by one of the most common tests known as Ishihara Plates. Visual field inspection of the patients are made with sensitive Goldmann perimeter which is used for both testing santral and periferic fields. The visual defects that exist are evaluated according to Optic Neuritis Treatment Group Protocol. Pattern VEP is made with using checkerboard pattern in patients with visual defect after a correction. Sound and moves that may disturb the attention of the patient or the system are eliminated. P100 latance being greater than 110 ms. and amplitude being under 4 microvolt is considered to be pathological. When 66 eyes of the 33 patients are grouped clinically, 12 (18.2 %) anterior optic neuropathy, 8 (12.1 %) anterior ischemic optic neuropathy, 20 (30.3 %)posterior optic neuropathy, 26 (39.4 %) are found to be normal. As a result of this study, Pattern VEP is found to be pathologic in 71.2 %(47 eyes), visual acuity in 57.6% (38 eyes), visual field in 69.7 %(46 eyes) and color vision in 53.0 %(35 eyes) rates. Pattern VEP pathology is determined at a rate of 15.1 % in 26 patients which have diagnosis of unilateral optic neuropathy despite the visual acuity is full in other eyes. When 16 eyes of the 8 patients who have the M.Sclerosis diagnosis are examined, in all of the 8 eyes which don't have opthic neuropathy (100%), an extension in VEP latances are seen. Because Pattern VEP is an objective test and because its sensitivity in detecting the demyelinization in optic nerve, it is observed that Pattern VEP is more effective than any other method in discovering optic neuropathy and especially the subclinic optic neuropathy in patients with Multiple Sclerosis. 51