Spinal kord yaralanmalı hastalarda kardiyovasküler risk tahmini ve ilişkili faktörler
Cardiovascular risk prediction in spinal cord injury patients and related factors
  1. Tez No: 491796
  2. Yazar: MAHİR KEMAL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA FÜSUN KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar mortalite açısından tüm spinal kord yaralanmalı popülasyonda solunum sistemi hastalıklarından sonra ikinci en sık sebep, paraplejik popülasyonda ise en sık sebeptir. Bu yüzden kardiyovasükler riski belirleyerek önleyici tedbirleri erken dönemde almak önemlidir. Bu çalışmada hastanemizde yatarak rehabilitasyon programına alınan SKY'li hastalarda kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini tanımlamak ve Framingham Risk Skorlamasını kullanarak bireylerin 10 yıllık koroner kalp hastalığı riskinin belirlenmesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2015-2017 yılları arasında spinal kord yaralanması tanısı ile hastanemizde yatarak rehabilitasyon programına alınan 117 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, hastalık süreleri, serum HDL, LDL, TC, TG, CRP ve açlık kan şekeri değerleri kaydedilmiştir. Ayrıca hastaların operasyon geçmişleri, ek hastalıkları ve ilaç kullanım durumları sorgulanmıştır. Hastalarda FRS hesaplanarak düşük, orta ve yüksek riske sahip hastalar belirlenmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Bulgular: Hastaların 78'i erkek, 39'u kadındı. Erkeklerin yaş ortalaması 40,3±11,9 yıl, kadınların yaş ortalaması 50,5±15,8 yıl olarak bulundu. Genel yaş ortalaması ise 43,7±14,1 yıl olarak bulundu. Ortalama hastalık süresi 36±6 aydı. Hastaların ortalama FRS değeri 4,7 ± 0,8'di. En yüksek FRS değeri 36,7'ydi. FRS'ye göre hastaların %65,8'i düşük risk, %17,9'u orta risk ve %6'sı da düşük riskli gruptaydı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Cardiovascular diseases (CVD) are the second most frequent death cause in both paraplegic/quadriplegic population whereas they are the most frequent cause of death in paraplegic population. Therefore it is important to take preventive precautions at the early stage by assesing the cardiovascular risk. In this study, we aimed to define the cardiovascular risk factors in the spinal cord injury (SCI) patients who were admitted to our rehabilitation program in our hospital and to detect patients 10-year risk for developing coronary hearth disease and to evaluate the related factors. Materials and Methods: One hundred seventeen patients who were rehabilitated in our hospital with the diagnosis of SCI between 2015 and 2017 were included in the study. Patients demographical characteristics, duration of illness, serum level of HDL, LDL, TC, TG, CRP and fasting blood glucose levels were recorded. History of surgical operations such as spinal stabilisation and cardiac surgery, comorbidities and medicine usage status were also questioned. Low, moderate and high risk groups were specified by FRS calculation and additional comparisons were made. Results: 78 of the patients were male and 53 were female. The mean age of SCI was 43,7±14.1 years, which was 40.3±11.9 years in male and 50,5±15,8 in female patient group. Mean duration of illness was 36±6 months. Patients' mean FRS value was 4,7±0,8. Highest FRS value was 36,7. According to the FRS 65,8% of the patients were at low-risk, 17,9% of them were at moderate-risk and 6% of them were at the high risk group.