Esotropya cerrahisinde geriletme ile hang-back askı yöntemlerinin karşılaştırılması
The Comparison between recession and hang-loose suture technique in the esotropia surgery
- Tez No: 49189
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ TOLUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada iç rektuslarına hang-back geriletme tekniği uygulanan 20 olgu ile iç rektuslanna konvansiyonel geriletme tekniği uygulanan 30 olgu karşılaştırılmıştır. Kıyaslamanın sağlıklı olabilmesi için kullanılan tekniğin dışında kalan ve sonuca etkili olabilecek diğer parametreleri en aza indirebilmek amacıyla hasta seçiminde aşağıdaki kriterler göz önüne alınmıştır: 1. Alterne esotropyası olan hastalar, 2. Mekanik bir şaşılığı olmayan hastalar, 3. Daha önce şaşılık ameliyat geçirmeyen hastalar, 4.Merkezi sinir sistemine ait herhangi bir hastalığı olmayan hastalar, 5. Sensoriel şaşılığı olmayan hastalar, 6. Ambliyop olmayan hastalar. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyattan 2 gün, 2 hafta ve 3 ay sonra yapılan muayenelerinde görme keskinliği, kayma açısı, göz hareketleri, fîksasyon yönünden muayeneleri yapılmıştır. Konvansiyonel ve hang-back geriletme tekniği uygulanan hastalarda, ameliyat sonrası 2.,6. ve 12. haftalardaki cerrahi sonuçlar karşüaştrnlmıştır. Bu sonuçlara göre iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Göz hareketleri yönünden incelendiğinde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. İki grupta da granülom oluşumu, infeksiyon, sklera nekrozu, ön segment iskemisi gibi komplikasyonlara rastlanmamıştır. înfantil ve sonradan meydana gelen esotropyah hastaların düşük ve yüksek hipermetropik alt gruplarının kendi içlerinde ameliyat öncesi ve sonrası kayma değerleri açısından yapılan mukayesede anlamlı fark tesbit edilmemiştir. Bu çalışmanın sonuçlan, hang-back geriletme tekniği ile konvansiyonel geriletme tekniğinde istatiksel açıdan anlamlı bir fark göstermeyen sonuçlara ulaşıldığını, bu nedenle hang-back geriletme tekmğinin geriletme ameliyatlarında konvansiyonel teknik gibi güvenle uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been compared 20 patients operated by hang-back recession technique to their medial recti with other 30 patients performed by conventional one to their medial recti. To be able to have a satisfactory analogy it has been considered the following criteria in prefering patients to estimate at a minimum the parameters which can effect the result because of having not regarded within the technique functioned: 1. Patients having alternating esotropia, 2.Patients having no mechanical strabismus, 3. Patients having no strabismic operation previously, 4.Patients having no imperfection in the central nervous system, 5. Patients having no sensorial strabismus, ö.Patients having no ambliyopia, The patients have been tested before and 2 days, 2 weeks, 3 months after the operation in order to have a control in visual acuity, strabismus angle, eye movements and fixation. The surgical results taken from patients with conventional and hang-back recession technique in 2.,6. and 12. weeks after the operation have been compared. It could not be found any significant difference between two groups with respect to these results. It has been observed that there would be no considerable difference between two groups statistically when they have been investigated according to eye movements. It hasn't been met with complications such as granulom occuring, infection, sclera necrose and aterior segment ischemia. It hasn't been seen any important difference by comparison deviational values in pre and post operation within high and low hypermetropic subgroups of patients with both infantile and acquired esotropia. The results of taht work shows: 651.It has been reached that there will be no important difference statistically between the two techniques mentioned before. 2. So therefore, the hang-back recession technique can reliably be applied in recession operations as well as conventional one. 66