Prematüre bebeklerde pentoksifilin kullanımı ile prematüre retinopatisi gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması
The research of relationship between pentoxifylline usage and retinopathy of prematurity in preterm infants
- Tez No: 491961
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Çalışmamızda prematüre retinopatisi (PR) gelişimini etkileyen risk faktörleri ile birlikte pentoksifilin kullanımının PR gelişimi ve prematüre bebeklerdeki diğer morbiditeler üzerine olası etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.02.2014-01.02.2017 tarihleri arasında 32 gestasyon hafta altı veya 1500 gram altı doğan ve yenidoğan yoğunbakım ünitesinde takip edilen 242 prematüre bebeğin dosya ve bilgisayar sisteminde kayıtlı epikrizleri üzerinden retrospektif olarak veriler toplandı. Bulgular Çalışmaya katılan olgulardan 93'ünde (%38.4) PR saptanırken, 149'unda (%61.6) saptanmadı. Hastaların 52'sinde (%21.5) evre 1, 24'ünde (%10) evre 2, 6'sında (%2.4) evre 3, 1'inde (%0.4) evre 4 PR, 6'sında (%2.4) artı hastalık bulgusu, 4'ünde (%1.7) AP-PR saptandı. Çalışmamızda doğum ağırlığı ve gestasyon haftası azaldıkça PR görülme sıklığı ve evresi artış gösterdi. Cinsiyet, annede koryoamniyonit varlığı, annede erken membran rüptürü gelişmesi, annede preeklampsi varlığı, çoğul gebelik, perinatal asfiksi varlığı, antenatal steroid kullanımı gibi çeşitli risk faktörlerinin PR ve ileri evre PR gelişiminde risk faktörü olmadığı saptandı. Yatış süresi uzadıkça PR görülme sıklığı ve evresi artış gösterdi. Eritrosit süspansiyonu transfüzyonu, surfaktan tedavisi, menenjit tanısı, hiperglisemi gelişimi ve insülin tedavisi hem PR hem de ileri evre PR gelişimi açısından risk faktörleri olarak bulundu. Sepsis tanısı olan olgularda PR sıklığının arttığı, sepsis atak sayısı arttıkça PR gelişme oranı ve evresinin arttığı görüldü. PDA'nın ileri evre PR gelişiminde risk faktörü olduğu tespit edildi. NEK tanısı olan olgularda PR gelişme riskinin arttığı, İVK ve BPD tanılı olgularda PR görülme sıklığı ve evresinin arttığı bulundu. Entübasyon süresi, CPAP tedavisi süresi, oksijen desteği verilen toplam gün sayısının hem PR hem de ileri evre PR gelişen hastalarda anlamlı şekilde yüksek olduğu bulundu. Çalışmamızda pentoksifilin alan olgularda PR gelişim sıklığı anlamlı şekilde artmıştı. BPD, İVK ve NEK tanısı olan hastalarda da pentoksifilin kullanım oranı daha sık saptandı. Sonuç Yapılan deneysel araştırmalarla pentoksifilinin inflamasyonu önleyici, mikrosirkülasyon ve doku perfüzyonunu düzeltici etkisi gösterilmiş olsa da, çalışmamızda artmış PR gelişimi ile ilişkili bulunmuştur. Bu nedenle pentoksifilinin prematüre bebeklerde başta PR olmak üzere neonatal morbiditeler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi için daha fazla hastayı içeren ve etyopatogenezi açığa çıkarmaya yönelik gerçekleştirilecek prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of our study was to investigate the risk factors related to retinopathy of prematurity (ROP) and effects of pentoxifylline on development of both ROP and other neonatal morbidities in premature infants. Material and Methods Between 01.02.2014-01.02.2017, 242 preterm infants who were hospitalized in neonatal intensive care unit of Kanuni Sultan Süleyman Research Hospital were evaluated. All babies were born under 32 weeks gestational age and less than 1500 grams birth weight. The data was collected retrospectively from patient records. Results Retinopathy of prematurity was detected in 93 (%38.4) of all infants. From these; 52 (%21.5) of them were stage 1, 24 (%10) stage 2, 6 (%2.4) stage 3, 1 (%0.4) stage 4, 6 (%2.4) plus disease and 4 (%1.7) aggressive posterior ROP. The incidence and severity of ROP showed an increase as the birth weight and gestational age of infants decreased, Gender, chorioamnionitis in mother, premature rupture of membranes, preeclampsia in mother, multiple pregnancy, perinatal asphyxia, usage of antenatal steroids were not found as risk factors for both ROP and advanced stage ROP. The frequency and severity of disease were higher as the duration of hospitalization was longer. Transfusion with erythrocyte, surfactant therapy, meningitis, hyperglicemia or insulin therapy were found as risk factors of ROP and also advanced stage ROP. The incidence of ROP was higher in cases with sepsis. As the number of sepsis attacks increased, the rate and severity of ROP showed an increase. Patent ductus arteriosus was found as a risk factor of advanced stage ROP. The incidence of ROP was found to be higher in babies with necrotizing enterocolitis (NEC). The rate and severity of ROP showed an increase in patients with intraventricular hemorrhage (IVH) and bronchopulmonary dysplasia (BPD). Duration of entubation, CPAP therapy and oxygen support were higher in cases with ROP or advanced stage ROP. The clinical usage of pentoxifylline was higher in patients with NEC, BPD and IVH. ROP incidence was higher in babies with pentoxifylline treatment. Conclusion Although the anti-inflammatory and curative effects of pentoxifylline on tissue perfusion and microcirculation was demonstrated in experimental studies, our study showed that it was associated with increased PR. Therefore, there is a need for prospective studies including more patients and focusing on the etiopathogenesis to define the effects on especially PR and other neonatal morbidities in preterm infants.