İnflamatuvar barsak hastalıkları aktivasyonu ile soluble triggering receptor expressed on myeloid cells-1 (strem-1) düzeyinin ilişkisi
  1. Tez No: 491962
  2. Yazar: YASİN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN TÜKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İNFLAMATUVAR BARSAK HASTALIKLARININ AKTİVASYONU İLE STREM-1 DÜZEYİNİN İLİŞKİSİ Amaç: İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH); genetik olarak yatkın kişilerde, etyolojisi ve mekanizması tam olarak bilinmeyen, kronik seyirli, alevlenme ve remisyon dönemleriyle karakterize inflamatuvar bir hastalık grubudur. sTREM-1 akut inflamasyon sırasında nötrofiller, makrofajlar ve olgun monositler tarafından salınan ve immünoglobulin süper ailesinden bir hücre yüzey reseptörüdür. Çalışmamızda alevlenme ve remisyonlarla seyreden, kronik inflamasyonun olduğu inflamatuvar barsak hastalıklarında sTREM-1 düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 47 ülseratif kolit (ÜK), 25 crohn hastalığı (CH) ile yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 16 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 88 hasta alınmıştır. Serum sTREM-1 düzeyi ELİSA yöntemi ile çalışılmış ve sonuçları hastalık aktivite indeksleri ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yaşları 18-69 arasında değişmekte olan, 45' i (%51,1) erkek ve 43' ü (%48,9) kadın olmak üzere toplam 88 olgu incelemeye alındı. Çalışma grubu; 25 CH, 47 ÜK olmak üzere 72 hastadan, 16 sağlıklı kontrol gruplandırıldı. 72 hastanın 47' si aktif, 25' i remisyon olarak sınıflandırıldı. İBH hasta grubunda sTREM-1 düzeyleri (Ort= 221 ± 228 pg/ml), kontrol grubuna (Ort= 502 ± 404 pg/ml) göre anlamlı olarak düşük saptandı (p=0.001). Kontrol (Ort=502 ± 404 pg/ml), ÜK (Ort=249 ± 269), CH (Ort=169 ± 105) grupları karşılaştırıldığında sTREM-1 düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,004). Aktif hastalar (Ort=206 ± 252 ) ile remisyon hastaları (Ort= 251 ± 175) arasında sTREM-1 düzeyi açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,098).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN STREM-1 LEVELS AND ACTIVATION OF INFLAMMATORY BOWEL DISEASES Aims: Inflammatory bowel diseases (IBD); are the group of chronic inflammatory diseases characterized by exacerbations and remission periods, whose etiology and mechanism are not known at all. sTREM-1 released from neutrophils, macrophages and mature monocytes is a cell surface receptor during acute inflammation. . It belongs to the immunoglobulin superfamily. We investigated the relationship between sTREM-1 level and disease activity in inflammatory bowel diseases with exacerbations and remissions in our study. Methods: 88 patients were included in the study; 47 ulcerative colitis (UC), 25 Crohn's disease (CH) and 16 age and sex matched healthy controls. Serum sTREM-1 level was studied by ELISA method and the results were compared with disease activity indices. Results: 45 (51.1%) male and 43 (48.9%) female patients, aged 18-69, were evaluated. They were separated into three groups: 25 of them have CH, 47 of them have UC and 16 of them were healthy controls. Of the 72 patients (25 CH and 47 UC), 47 patients were active and 25 patients were in remission. Significantly lower levels of sTREM-1 (median = 221 ± 228 pg / ml) were found in the IBD patient group (CH+UC) than in the control group (median = 502 ± 404 pg / ml) (p = 0.001). There was a statistically significant difference between CH (median = 169 ± 105), UC (median = 249 ± 269) and the healthy controls (median = 502 ± 404 pg / ml) in the levels of sTREM-1 (p = 0.004). There was no statistically significant difference between the patients with active disease (median = 206 ± 252) and the patients who are in remission (median = 251 ± 175) in sTREM-1 level (p = 0.098).