Karotis arter stenozu ile syntax ve euroscore arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between carotid artery stenosis and syntax and euroscore
  1. Tez No: 491999
  2. Yazar: SERDAR AKANSEL
  3. Danışmanlar: DR. MURAT SARĞIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Koroner arter bypas operasyonu (KABG) planlanan hastalarda olası karotis arter hastalığı inme ve ölüm için bir risk faktörüdür. Her iki vasküler yatakta, aterosklerotik plağın morfolojisi ve yerleştiği damar segmentlerinin benzerliği, iki hastalığın benzer sistemik faktörlerden etkilendiğini düşündürmektedir. Koroner ve karotis arter hastalığı arasındaki ilişki genel kabul gören bir durum olmasına rağmen bu ilişki ve etkileşimin boyutu tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda SYNTAX skoru (SXscore) ve Euroscore ile karotis arter hastalığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamız, hastanemizde 2014 yılında KABG operasyonu uygulanan ve preoperatif karotis doppler ultrasonografi yapılmış olan 291 hastanın bilgilerinin retrospektif incelenmesi ile yapılmıştır. Karotis arter hastalığı, B-mode ve doppler ultrasonografi ile değerlendirilmiş ve stenoz oranına göre ≤%50, ≥%50 ve ≥%70 olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Koroner anjiyografilerden elde edilen veriler SYNTAX calculator kullanılarak skorlanmıştır. Euroscore bilgileri, hastanın opere edildiği tarihte hesaplanmış ve kaydedilmiş olan veritabanı üzerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Possible carotid artery disease in patients undergoing coronary artery bypass surgery (CABG) is a risk factor for stroke and death. In both vascular beds, the similarity of the atherosclerotic plaque morphology and placement vessel segments suggests that the two diseases are affected by similar systemic factors. Although the relationship between coronary and carotid artery disease is commonly accepted, the extent of this relationship and interaction has not been fully elucidated. In our study, it was aimed to evaluate the relationship between SYNTAX score (SXscore) and Euroscore and carotid artery disease. Methods: We retrospectively analyzed database of 291 patients who underwent CABG in 2014 and with preoperative carotid doppler ultrasonography in our hospital. Carotid artery disease was assessed by B-mode and doppler ultrasonography and evaluated in three groups; ≤ 50%, ≥ 50% and ≥ 70%, according to stenosis degrees. The findings obtained from coronary angiography were scored using the SYNTAX calculator. Euroscore information was obtained from the database that was calculated and recorded on the time the patients were operated.