Tarih çalışmalarına kaynak olarak Yeni Sabah gazetesinde Kıbrıs sorunu (1954-1964)
Cyprus issue in Yeni Sabah newspaper as a resovrce of historical studier (1954 – 1964)
  1. Tez No: 492001
  2. Yazar: ALİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
İletişim kaynaklarının çok yaygın olduğu ve önemli bir tutuğu dünyamızda, gazeteler, görsel basının ve sosyal medyanın olmadığı dönemlerde, halkı bilgilendirmek adına çok önemli bir görev üstlenmişlerdir. Tarih Çalışmalarına Kaynak Olarak Yeni Sabah Gazetesinde Kıbrıs Sorunu (1954-1964), adlı bu çalışmamızda 1950'li yıllardan sonra Türkiye gündeminde önemli bir yer tutan Kıbrıs Sorununun Yeni Sabah Gazetesi'nde nasıl yer edindiğini bilimsel bir bakış açısıyla ele alınmaya çalıştık. Bu çalışma, giriş, bir ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında Kıbrıs'ın tarihsel süreci ele alınırken, ana bölümde ise Kıbrıs Sorunu ile ilgili 1954 – 1964 yılları arası gazete haberleri yorum yapılmadan özetlenmiştir. Sonuç bölümünde ise Kıbrıs Sorunu ile ilgili çıkan haberlerin genel bir değerlendirilmesi yapılarak Yeni Sabah Gazetesinin Kıbrıs Sorununa bakış açısı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Newspaper has a very importat mission about informing people in the period whic there wasn't any social media and visiol media in the world which communication sources are very conman and important. We talked over Cyprus Problem, Which reserved a very important place in Turkey's agenda after 1950s in Yeni Sabah Newspaper, in on academic perspektive in this study which is named Cyprus Problem in Yeni Sabah Newspaper as resources of Historical endeavouring. This study cansists of on introduction, a main part and a canclusion in the introduction, Cyprus historical period is talked over in the main part newspaper news about Cyprus Problem in 1954 – 1964 is summarized commenting. Cyprus Problem conclısion, the news is related with Cyprus Problem is made a genaral remark and Yeni Sabah Newspaper's about Cyprus Problem is tried present.