Sosyal medya ve marka sadakati ilişkisi: Lüks otomobil markaları üzerine bir araştırma
The relationship between social media and brand loyalty: A research based on luxury automobile brands
- Tez No: 492027
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BERİL AKINCI VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 425
Özet
Medeniyetlerin varlığı ile birlikte ortak yaşam alanlarının oluşması, üretimin artması ve sosyal yaşam alanlarındaki değişimlerle birlikte elde edilen ürünlere sahiplik olgusu ve toplumsal kabul görme kavramları marka sadakati yolculuğundaki mihenk taşları kabul edilebilir. Markaların hemen her türünde çok kıymetli olan marka sadakati kavramı lüks markalar için de geçerlidir. İnsanların yaşadığı her süreçte lüks kavramı da görülmekte ve lüks markalara duyulan sadakatte yer almaktadır. Günümüzde hemen her alanda yakalanamayan hızla yaşanan değişmeler ve gelişmeler markalar için en önemli var olma sebebi kabul edilen sadakat çalışmalarını da etkilemektedir. Özellikle, internetin gelişmesi ve yeni medya ortamlarının gündelik ve profesyonel yaşam pratiklerinde yer alması ile birlikte iletişim sürecinin şeklinde de birtakım farklılıklar yaşanmaktadır. Marka ve kullanıcılarının aynı anda sosyal olabildikleri ve etkileşim içinde bulundukları ortam, yeni medya araç ve ortamları olarak da isimlendirilmektedir. Lüks otomobil markalarının sosyal medyadaki çalışmaları ve marka sadakati arasındaki ilişkiye yönelik bir analiz isimli araştırma sürecinde nitel ve nicel olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Nitel süreçte, çalışılan markalarda yer alan lüks otomobil markalarının sosyal medya kullanım pratiklerini belirlemek adına resmi sosyal medya hesapları üzerinde bir içerik analizi uygulanmıştır. Öte yandan nicel süreçte ise markaların kullanıcılarına yönelik, bireysel ve kullandıkları markalarına ilişkin sosyal medya kullanım pratiklerini belirlemek ve bu yolla marka sadakati ile ilişkisini ortaya koymak adına anket çalışması uygulanmıştır. Buna ek olarak sosyal medya ortamlarındaki sadakati etkileyen faktörlerin ve demografik özelliklerin sosyal medyada marka sadakati arasındaki ilişkisini belirlemeye yönelik bu belirtilen yöntemler ile analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the existence of civilizations, the creation of common living spaces, the increase of production, and the changes in social spaces, the possession of products and social acceptance concepts can be regarded as the cornerstones of the brand loyalty journey. The concept of brand loyalty, which is very precious in almost all types of brands, also applies to luxury brands. The concept of luxury is seen in every process that people live in, and it takes place in the loyalty of luxury brands. Nowadays, almost all the inhabitants are affected by the fast-paced changes and developments that affect the loyalty activities that are accepted as the most important reason for existence of brands. Especially, the development of the internet and the new media environments take place in the daily and professional life practices and there are some differences in the communication process. The environment in which brands and users can be social and interact at the same time is also called new media media and environments. Two methods which is called qualitative and quantitative have been used in the named research process,.an analysis of the relationship between luxury automobile brands' study in social media and brand loyalty. In the qualitative process, a content analysis was conducted on official social media accounts to determine the social media usage practices of luxury automobile brands. On the other hand, in the quantitative process, a questionnaire study has been carried out in order to determine the practices of social media usage for the brands of the users and the brands they use individually and in order to reveal their relation with the brand loyalty. In addition, analyzes have been conducted with these methods to determine the relationship between loyalty factors in social media environments and brand loyalty in social media.