Ecocentric poetry of Gary Snyder and W. S. Merwin
Gary Snyder ve W. S. Merwin'in doğamerkezci şiiri
- Tez No: 492028
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma yirminci yüzyıl Amerikan şairleri Gary Snyder ve W. S. Merwin'in şiirlerindeki ekolojik temaları araştırmaktadır. Çalışmanın amacı, Merwin ve Snyder'in poetikalarında, yerli Amerikalı ve Budist inançlardan kaynaklanan ekolojik idealleri temel alarak, Batı kültürünün insanmerkezci ahlak ve değerlerini nihai olarak bozan yeni bir miti nasıl oluşturduklarını göstermektir. Bu anlamda, çalışma bu iki şairin ekolojik anlayışlarındaki kapsamı araştırmakta ve bu şairlerin tüm yaşam sistemlerinin birbiriyle ilişkili olduğunu bilimsel ve manevi kanaat üzerine kurulu bir inanç ile ifade ettiklerine dikkat çekmektedir. Bu bağlamda, birinci bölümde antik çağlardan günümüze insan-doğa ilişkisine odaklanan siyaset ve doğa felsefeleri ele alınmış, Snyder ve Merwin'in şiirlerinin analizi için gerekli metodolojiyi sağlamak üzere ekoeleştirel teorinin kapsamı ve tarihi ayrıntılı olarak tartışılmıştır. İkinci bölümde Gary Snyder'ın doğa ve insan felsefesi üzerinde durulmuştur. Derin ekoloji, insanmerkezcilik ve içsel ekoloji yaklaşımları Snyder'in şiirlerinin tematik anlamlarını ve şairin ekolojik kavrayışını incelemek için kullanılmıştır. Üçüncü bölüm, özellikle insan ve insan olmayanların eşitliği, ekosistem içindeki tüm organizmaların birbirine bağımlılığı açısından ekolojik düşünceye duyarlı olduğunu ortaya koyan W. S. Merwin'in poetikasına odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores the ecological themes in the poetry of twentieth century American poets Gary Snyder and W. S. Merwin. The aim of this study is to discuss how Merwin and Snyder, in their poetics, created a new myth based on the ecological ideals deriving from the Native American and Buddhist beliefs which ultimately deconstructs the anthropocentric ethics and values of Western culture. In this sense, the study explores the range of the ecological understanding of these two poets and point out that they express a belief based on the conviction that all life systems are interrelated. Accordingly, the first chapter discusses political and nature philosophies from ancient to modern times focusing on the human-nature relationship. Literary ecocriticism as a theory and its history is also discussed in detail to provide the necessary methodology for the analyses of Snyder and Merwin's poetry. The second chapter focuses on Gary Snyder's philosophy on nature and humans. The theories of deep ecology, anthropocentricism, and spiritual ecology are used to study the thematic meanings of Snyder's poems and their ecological consciousness. The third chapter focuses on the poetics of W. S. Merwin, whose poetry reflects a sensitivity to ecological thinking, in terms of the equality of human and non-human beings, the interdependency of all organisms within the nature and society.