Bağlanma stilleri ve duygusal tepkisellik arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracılık rolünün incelenmesi
The research on the role of psychological integrity in the relation of attachment styles and emotional reactions
  1. Tez No: 492054
  2. Yazar: ÖZGE NUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ve duygusal tepkisellik arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracılık rolünü incelemektir. Araştırmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi ve İstanbul Arel Üniversitesinde öğrenim gören 207 si kadın 177 si erkek olmak üzere toplam 384 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; duygusal tepkisellik ölçeği, yetişkinler için psikolojik dayanıklılık ölçeği, yakın ilişkide yaşantılar envanteri ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçme araçlarından elde edilen verilere dair sonuçlar tablolar halinde bulgular bölümünde gösterilmiştir. Verilerin analizi aşamasında, araştırmanın bağımlı değişkeni olan duygusal tepkiselliği çeşitli sosyo demografik değişkenler açısından incelemek için bağımsız örneklem t testi ile tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bağlanma stilleri ile duygusal tepkisellik ilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracılık rolünü incelemek amacıyla bootstrapping işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi“IBM SPSS Statistics 22”paket programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucu incelendiğinde cinsiyet ve ebeveyn tutumu açısından üniversite öğrencilerinin duygusal tepkisellik düzeyi puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşma bulunurken sınıf düzeyi, kardeş sayısı, aile içindeki çocuk sırası ve aile yapısında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Duygusal tepkisellik; kaçınma bağlanma stili ve kaygılı bağlanma stili ile pozitif yönde anlamlı ilişki gösterirken psikolojik sağlamlık ile negatif yönde anlamlı ilişkiye sahiptir. Diğer taraftan psikolojik sağlamlık; kaçınma bağlanma stili ve kaygılı bağlanma stili ile negatif yönde anlamlı ilişkiler göstermektedir. Kaçınma bağlanma stili ve kaygılı bağlanma stili psikolojik sağlamlık düzeylerini doğrudan negatif yönde anlamlı yordadığı görülmektedir. Diğer taraftan psikolojik sağlamlık da duygusal tepkiselliği doğrudan negatif yönde anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Yapılan araştırmadaki analiz sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinde kaçınma bağlanma stili ile duygusal tepkisellik ilişkisinde psikolojik sağlamlığın tam aracı rol, kaygılı bağlanma stili ile duygusal tepkisellik ilişkisinde psikolojik sağlamlığın kısmı aracı rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to review the role of psychological integrity in the relation of attachment styles and emotional reactions among university students. In total 384 university students of which whom are 208 females and 177 males studying at Karadeniz Technical University and Istanbul Arel University participated in this research. For data gathering; emotional reaction scale, psychological durability scale for adults, close relationships chart and personal information form have been used. The data obtained from the data gathering devices have been shown in the results table.At the analysis phase, unbound sample testing and single oriented variation analysis have been used to review the researches bound variable, which is emotional reaction differences according to demographic variations. Bootstrapping process has been used to review the role of psychological integrity in the relation of emotional reaction and attachment styles. The analysis of the gathered data has been conducted on“IBM SPSS Statistics 22”program. After reviewing the results of the research we can observe that while there is a difference in gender and parental attitude in regarding to the relation between the emotional reactions and grades of university students, no difference was recorded in economical class, sibling number and family structure. While emotional reaction has shown a positive relation with evasion attachment style and anxious attachment style, it has shown a negative relation with psychological integrity. On the other hand, Psychological integrity has shown a negative relation with evasion attachment style and anxious attachment style. Evasion attachment style and anxious attachment style has shown a negative relation with psychological. On the other hand Psychological integrity has affected emotional reactions in a negative manner. According to the results of the analysis, psychological integrity has a complete role in the relation of evasion attachment style and emotional reaction and a semi role in the relation of emotional reaction and psychological integrity.