İşveren markası uygulamalarının insan kaynakları bağlılığına etkisinin araştırılması ve gıda sektörü örneği
The impact of employer brand practices on human resources commitment and food sector example
- Tez No: 492053
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışan bağlılığı; işletmelerin entelektüel sermayesi olarak adlandırılan çalışanlarının işletmeye bağlanmasının sağlanmasıdır. Bir çalışanın işletmesine karşı mutluluk duyması ve iş ortamına karşı olumlu duyguları beslemesi oldukça önemlidir. Çalışanlarını motive eden ve onların memnuniyetini sağlayabilen işletmeler başarıya ulaşmada diğer işletmelerden daha üstün hale geçecektir. İş gücü piyasasında yetenekli personelin işletmeye bağlanması oldukça zordur. Çalışanların işletmeye bağlanması için işverenin bazı işveren markası uygulamalarını diğer işverenlerden farklı olarak çalışanına sunması gerekmektedir. Bu bağlamda işveren markası uygulamaları çalışanın etkilenmesini sağlıyor olabilmesi gerekmektedir.Çalışmamızda çalışanlar üzerinde örgüsel bağlılık unsuru ele alınmıştır. Bu çalışmada gıda sektöründe çalışanların işveren markası uygulamalarının insan kaynakları bağlılığına etkisi üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde yer alan bir gıda sektöründe faaliyet gösteren firma evreninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evreni temsil kabiliyetine sahip 159 örnekleme ulaşılmıştır. Araştırmada işveren markası ve örgütsel bağlılık düzeylerinin ölçülmesi ile birlikte katılımcıların kişisel bilgilerinin tespit edilmesine yönelik demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma neticesinde katılımcıların demografik bilgilerinin işveren markası uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisinde pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç çerçevesinde işveren markasına yönelik uygulamaların arttırılması neticesinde gıda sektöründe çalışanlarının motivasyon düzeylerinin artacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employee loyalty; it is ensuring that employees who are called intellectual capital of the enterprises are connected to the business.It is very important to be happy about the operation of an employee and to feed positive feelings towards the business environment.Businesses that motivate their employees and provide their satisfaction will be superior to other businesses in achieving success.It is very difficult to get loyalty to the business for talented personnel in the labor market.For employees to get loyalty to the business, the employer shouldsupply some employer branding practices to the employee, which should be different from other employers.Regarding this, employer brand applications should be able to affect employees.In this study, the organizational loyalty factor has been investigated on employee. In this study, a research was conducted on the effect of employers' branding practiceson organizational loyalty in the food sector.The research was conducted in a firm which is operating in a food sector in Istanbul.159 participants were included to the studywhich represent the research area and the subject of the investigation. Demographic information form was used to measure the level of employer brand and organizational loyalty in the survey and to determine the personal information of the participants.As a result of the research, it was determined that the demographic information of the participants was positively related to the effects of employer branding on organizational loyalty.In this result, it has been determined that the motivation levels of the employees in the food sector will increase due to the increase of the practiceson the employer brand.