Üç boyutlu grafik tasarımda matrix programının takı alanında modelleme yöntemleri
Modeling methods in the field of jewelry in three dimensional graphic design of matrix program
  1. Tez No: 492082
  2. Yazar: MUHAMMED TAHİR İYİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALDUN ŞEKERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; üç boyutlu grafik tasarımlarda kullanılan temel modelleme yöntemleri ve kuyumculuk alanında temel tasarım yöntemleri incelenerek, üç boyutlu takı tasarım alanında, program becerisini arttırmaya yönelik akademik araştırma ortaya koymaktır. Bu araştırma ile üç boyutlu grafik tasarım programlarında, ortak temel modelleme yöntemleri ile temel modelleme türleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında Matrix programda kullanılan temel modelleme yöntemleri anlatılmıştır. Programın arayüzü ve komut çalışma şekli ve üç boyutlu tasarım yapılırken programın sağladığı komut kolaylıkları örnekler ile açıklanmıştır. Araştırma kapsamında 6 adet tasarım hazırlanmıştır. Bu tasarımlardan seçilen tektaş yüzük tasarımının, Matrix programında modelleme aşamaları aktarılmıştır. Araştırma kapsamındaki elde edilen tüm veriler değerlendirilerek sonuçta bir araya getirilmiş, gerekli görülen noktalara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; examining to basic modeling methods used in three-dimensional graphic design and basic design methods in jewelery field, to reveal academic research to enhance the skill of the program in the field of three-dimensional jewelry design. With this research, three dimensional graphic design program, common basic modeling methods and basic modeling types are examined. The basic modeling methods used in Matrix program are explained in the scope of the research. The interface of the program and the form of command work and command facilities provided by the program while the three-dimensional design has been creating explained with examples. 6 designs were prepared in the scope of the research. Selected from these designs, solitaire ring designs modelling stages were transferred in Matrix program. All data that obtained within the scope of the research has been evaluated and gathered, it has been tried to offer a solution to the required points.