Stratejik yönetim bağlamında üretim ve pazarlama yeteneklerinin işletme performansı üzerine etkisi: Konya ayakkabı sektöründe ampirik bir inceleme
The effect of manufacturing and marketing capabilities on business performance in the context of strategic management: An emprical analysis in Konya footwear sector
  1. Tez No: 492174
  2. Yazar: EMEL GELMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Günümüz küresel rekabet ortamında teknolojik gelişmeler, üretim sistemlerinde değişiklikler, ürün çeşitliliğinde ve müşteri beklentilerinde değişime sebep olmuştur. Dolayısıyla işletmeler varlıklarını korumak ve rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla farklı işletme stratejileri geliştirmektedir. İşletmelerin rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri için bu süreçte üretim ve pazarlama stratejilerindeki entegrasyon önem kazanmaktadır. Bu yüzden işletmelerin gerek üretim gerekse pazarlama yeteneklerinde meydana gelen farklılaşma ile birlikte pazar yönlü davranışları, performansları üzerinde olumlu etki oluşturabilmekte ve rekabetçi üstünlük elde etmelerine olanak sağlamaktadır. Çalışmanın temel amacı üretim ve pazarlama performansının genel işletme performansı üzerindeki etkisinin irdelenmesidir. Bu temel amacı gerçekleştirmek için kavramsal bir model geliştirilmiş olup, kurulan hipotezlerin doğruluğu test edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Konya ayakkabı imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmeler oluşturmaktadır. Çalışmanın temel amacı doğrultusunda öncelikle üretim yetenekleri, pazarlama yetenekleri, işletmelerin pazar yönlü davranışları, üretim performansı, pazarlama performansı ve genel işletme performansı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda hem üretim performansının hem de pazarlama performansının genel işletme performansı üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses develop different business strategies to protect their assets and ensure competitive advantage with the increase in product range and the change in customer expectations, the changes in production systems along with technological developments in today's global competitive environment. Integration in manufacturing and marketing strategies gains importance in this process in order to enable businesses to achieve competitive advantage. Accordingly, market-oriented behaviors can improve their performances as well as the diversification of manufacturing and marketing capabilities and allow them to gain competitive advantage. The main aim of the study is to examine the effect of manufacturing and marketing performance on general business performance. A conceptual model has been developed to realize this main aim and the validity of the hypotheses has been analyzed. The sample of the study consists of enterprises operating in Konya footwear manufacturing industry. In accordance with the main aim of the study, firstly, the relations between manufacturing capabilities, marketing capabilities, market-oriented behaviors of enterprises, manufacturing performance, marketing performance and general business performance were examined. As a result of the analyzes, both manufacturing performance and marketing performance were found to have a positive effect on general business performance.