1897 Osmanlı-Yunan Savaşı Sonrasında Girit'ten Anadolu'ya yapılan göçler: İzmir yöresi (Turgutlu ve Osmaniye Köyü) örneği
1897 Migrations from Crete to Anatolia After the Ottoman- Greek War: İzmir Region (Turgutlu and Osmaniye Village) example.
  1. Tez No: 492268
  2. Yazar: GAMZE DURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMİLE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Osmanlı Devleti ile Yunanistan arasında 1897 yılında gerçekleşen savaşı Osmanlı Devleti kazanmıştır. Avrupa Devletlerinin müdahalesi ve Girit'te yaşayan Rumların Yunanistan'a ilhak edilmek istemeleri üzerine Osmanlı Devleti savaş alanında kazandığı mücadeleyi masa başında kaybetmiştir. Girit'te yaşayan Müslüman nüfus Rumların baskı, zulüm ve işkencelerine daha fazla dayanamayarak Anadolu topraklarına göç etmeye başlamışlardır. Bu göç sürecinde Müslüman nüfusun gelmiş olduğu ilk yer İzmir yöresidir. İzmir limanına akın akın gelen Müslümanlar Osmanlı hükümeti tarafından burada uygun yerlere iskân edilmiş ayrıca bu noktadan Anadolu ve Anadolu dışında kalan uygun bölgelere yerleştirilmişlerdir. Bu çalışmada 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı sonrasında Girit'ten İzmir yöresine yapılan göçler ve bu göçler neticesinde göçmenlerin iskân edilmeleri, iskânları sırasında karşılaşılan sorunlar sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire won the war between the Ottoman Empire and Greece in 1897. The Ottoman Empire lost this struggle when the European states were involved in the events and the Cretan Christian Greeks wanted. The Muslim population living in Crete began to migrate to Anatolia, to resist the pressures of the Greeks. The first place where the Muslim population has come in this migration period is the İzmir region. The Muslims who flocked to Izmir were placed here by the Ottoman government. Furthermore, they were placed in all regions except Anatolia and Anatolia. In this study immigrants made from Crete to İzmir region after the Ottoman-Greek War 1897 and settlement of immigrants and settlement problems of these immigrants were discussed from social, cultural and economical point of view