Zülfü Livaneli ve Uwe Timm'in romanlarında erk sorunsalının tarihsel anlatımı
The historical narrative of the problem of power in the novels of Zülfü Livaneli and Uwe Timm
  1. Tez No: 492314
  2. Yazar: ELİF AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BİLGE KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı, Zülfü Livaneli'nin Leyla'nın Evi ve Serenad ile Uwe Timm'in Morenga ve Yarı Gölge adlı tarihsel romanlarında anlatılaştırılan erk sorunsalının tarihsel konu ve izlekler üzerinden anlatımının karşılaştırmasını yapmaktır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümü, söz konusu çalışmanın kuramsal tartışma boyutunu oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle erk ve iktidar kavramlarına ilişkin bilgi verilecek, erk ve iktidar olgularının tarihsel gelişim sürecine değinilecek ve gücün kötüye kullanımı üzerinde durulacaktır. Erk olgusunun siyasal alanda, toplumsal yaşamda, edebiyatta, dilde ve tarih yazımındaki yansımaları üzerinde durulacak, güç ve iktidar olgusuna ilişkin ortaya attıkları kuramlardan yararlanılacak olan Niccolo Machiavelli ve Hannah Arendt'in söz konusu olgularla ilgili fikirleri açımlanacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde, tarihsel roman türüne ilişkin bilgi verilecek, tarih ile edebiyat bilimi arasındaki ilişkiye değinilecek ve tarihsel roman türünün özellikleri üzerinde durulacaktır. Türün Türk ve Alman edebiyatındaki aşamaları, tarihsel roman örnekleri üzerinden açımlanacak ve tarihsel gerçeklik ile yazınsal kurgunun tarihsel romanda ne ölçüde kullanılması gerektiğine ilişkin bilimcilerin görüşlerine değinilecektir. Çalışmanın edimsel aşamasını oluşturan üçüncü bölümde, Zülfü Livaneli ve Uwe Timm'in kişisel ve sanatsal yaşamlarına ilişkin bilgi verilecek, ele alınacak romanlarda anlatılaştırılan konu ve bunun sonucunda belirginleşen izlekler ortaya konulacak, söz konusu iki yazarın romanları, erk sorunsalı bağlamında konu ve izlekler üzerinden karşılaştırılacak, bir sonuç değerlendirmesi yapılacak ve çalışma sonlandırılacaktır. Çalışmada karşılaştırmalı edebiyat yönteminden ve karşılaştırmalı edebiyat biliminin alt yöntemlerinden biri olan çoğulcu yöntemden yararlanılacaktır. Bu bağlamda romanların karşılaştırılma aşamasına uygun düşmesinden dolayı yararlanılacak yöntemler arasında; ağırlıklı olarak metne bağlı inceleme yöntemi olmak üzere tarihsel inceleme, edebiyat sosyolojik inceleme ve pozitivist inceleme yöntemleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with the problem of power, the present thesis aims to draw a comparison between the historical novels of Zülfü Livaneli's Leyla'nın Evi and Serenad and Uwe Timm's Morenga and Yarı Gölge. The study consists of three chapters. The first two chapters is formed to discuss the argumentative dimension of the thesis. In the first chapter, information on the concepts of power and rulership will be given and the misuse of this power will be emphasized. The phenomenon of power will be emphasized politically, sociologically, literally, linguistically and historically. The understanding of the phenomenons in question by Niccolo Machiavelli and Hannah Arendt will also be covered within the study. The second chapter of the study will provide information on the genre of historical novel, the relationship between history and literature, and the characteristics of the historical novel genre. The genre will be analyzed within its phase in Turkish and German literature and in order to understand the ideas of scholars to what extent historicity along with literary fiction should be used in historical novels will be touched upon. In the operational stage of the third chapter; information on the personal and artistic lives of Zülfü Livaneli and Uwe Timm will be given; the subject and the themes of the novels under study will be made clear; the aforementioned novelists' works will be compared in line with the problem of power through the subject and themes; an outcome assessment will be made and the study will be finalized. Throughout the study, pluralistic method as a method of comparative literature and as a sub-method of comparative literature studies will be used. In this context, throughout the comparison process the methods used, which apply well to the study, are as follows; mainly text-based analysis, historical analysis, sociology of literature analysis and positivist analysis.