Mersin ili sanayi bölgesindeki oto boya atölyelerinin işyeri ortam özellikleri ve çalışma koşulları ile çalışanların sağlık sorunlarının işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 49232
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
-79- OZET Bu çalışmada, Mersin İli Sanayi bölgesinde oto boyama işi yapan 56 atölyenin iş yeri ortam özellikleri ve çalışma koşullan ile buralarda çalışan 213 işçinin sağlık sorunları incelenmiştir. İncelenen 56 atölyenin % 69.6 smda (39 atölye) havalandırma sistemleri yoktur. Atölyelerin % 59.0 ında işyeri temizlik durumu yetersizdir. Atölyelerin % 94.6 smda yemekhane bulunmamaktadır. Atölyelerde soyunma dolaplarının, duş yerlerinin ve ecza dolaplarının büyük oranda yetersiz veya hiç olmadığı saptanmıştır. Sanayi bölgesinde bulunan 56 atölyeden sadece 5 inde kapalı firm tekniği ile boya yapıldığı görülmüştür. Geriye kalan 51 atölyede ise atölye içinde veya atölye dışmda ^1 tabancası ile püskürtülerek boyama yapılmaktadır. Oto boyama atölyelerinde kullanılan çözücülerin bileşim miktarlarında önemli oranda benzen bulunmamaktadır. Çözücülerde bulunan ve atmosfere geçen bileşen toluendir. Atölyelerde oto boyama işi yapan işçinin maruz kaldığı toluen konsantrasyonu genellikle 200 ppm (750 mg/ml) eşik değeri aşmaktadır. İncelenen işçilerin yaş ortalaması 21.2 dir. Çalışanları % 93.9 gibi büyük bir oram ilkokul mezunudur. Çalışma sürelerinin ortalaması 9.8 yıldır. Günlük çalışma sürelerinin ortalaması ise 10.1 saattir.-80- İncelenen işçilerin sosyal güvencelerine bakıldığında % 35.0 inin sigortasız, % 65.0 ımn sigortalı olduğu saptanmıştır. Çalışanların % 31.0 inin iş elbisesi, % 62.9 unun maske, % 49.3 ünün eldiven gibi koruyucu malzemeleri kullanmadıklan saptanmıştır. İncelenen toplam 213 çalışanın işe girerken sağlık muayenesinden geçmediği ve periyodik sağlık muayenesinin yapılmadığı saptanmıştır. Çalışanların % 3 1.9 unun sağlık yönünden halen devam eden bir yakınması olduğu görülmektedir. Sağlık yakınmalarını % 57.3 ile dermatolojik şikayetler, % 26.5 ile genel etkilenmeye yönelik şikayetler, % 16.2 ile solunum sistemi ile ilgili şikayetler oluşturmaktadır. Çalışanların idrardaki hippürük asit düzeyi kontrol gurubuna göre yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonunda işyeri ortamının daha sağlıklı hale gelebilmesi, çalışanların sağlığının korunabilmesi için uygulanabilir çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
-81- SUMMARY In this study, the working environment and working conditions and the health problems of 213 workers who work in 56 car- painting workshops in Mersin Small Industry Area were analysed. In 39 workshop (% 69.6) there was no air circulation system. In % 59.0 of them, the working place hygiene conditions were improper. In % 94.6 of the shops, there was no dining-room. In most of the shops, there was no lockers, showers or first-aid facilities. The closed oven technology was established in only 5 of the 56 workshop. In the remainder hand-gun pulverising technology was used either incide the workshop or in the open area. In the solvents that are utilesed in this workshops there is no benzene, but there is toluene and this dissolves in the atmosphere. The risk threshold concentration value of toluene is 200 ppm (750 mg/ml) and in most of these workshops this value is surprised. The average age of the workers were 21.2. % 93.9 of them had only primary school education. Their working time average since they began to work was 9, 8 years and the average daily working time was 10.1 hours.-82- The % 65 of the workers had social security facilities and % 35 had not of the workers. % 3 1 of the workers did not have special working clothes, % 62.9 did not have masks and % 49.3 did not have gloves which are important protective measures in these places. Investigating all of 213 workers had not have medical examination when they first entered to the job and all of them did not have aby periodic medical examinations. In % 31.9 of them there was some kind of health problem and of these problems % 57.3 were dermatologic, % 26.5 were general feeling of not well being (malaise, headache, tiredness etc. ) and % 16.2 were respiratory. The hippuric acid level in the urines of the workers were higher than the control group. At the end of this investigation we gave them some advices about how the working environment-can be made more healthy and how the preventive health measures can be applied to the workers.