Bursa, Kumyaka (Sige), Başmelekler (Archangeloi) Kilisesi
Bursa, Kumyaka (Sige), The Church of the Archangels (Archangeloi)
- Tez No: 492323
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SACİT PEKAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Başmelekler Kilisesi Bithynia Bölgesi'nde, Bursa'nın 36,6 km. kuzeybatısında, Mudanya ilçesinin 6,5 km. batısında, Tirilye'nin 5 km. doğusunda, Kumyaka Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çalışmanın temel amacı yapının belgelenmesi, tanıtılması, sorunlarının ortaya konulması ve sorunlarına çözüm önerileri getirilmeye çalışılmasıdır. Çalışmanın öncelikli konusu Başmelekler Kilisesi'nin mimarisidir. Bu bağlamda yapının mimarisinden ayrı tutulamayacak olan duvar resimleri, mimari plastiği ve malzeme tekniği de ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu kapsamda ele alınan konular Bithynia bölgesinin kısa tarihçesi, Başmelekler Kilisesi ile ilgili yapılmış araştırmalar, Başmelekler Kilisesi'nin ayrıntılı mimari tasviri, mimari plastik katalogu, yapıda bulunan duvar resimlerinin tanıtımı, Kiborion plan tipi, karşılaştırmalı değerlendirme, yapıyla ilgili restitüsyon önerileri, sonuç ve malzeme analizleridir.
Özet (Çeviri)
The Church of the Archangels is located in Bithynia Region, 36,6 km northwest of Bursa, 6,5 km west of Mudanya, 5 km. east of Tirilye and placed within the borders of the town of Kumkaya. The study primarily attempts to introduce and document the construction as well as to discuss the problems regarding the construction and offer solutions to those problems. The main concern of the study is the architecture of the Church of the Archangels. In this sense, the integral components of the architecture of the construction such as wall paintings, architectural plastic and material technique have been examined separately. The study includes a brief history of Bithynia region, earlier research on the Church of the Archangels, a detailed architectural depiction of the church, architectural plastic catalogue, introduction of the wall paintings in the building, Kiborion plan type, comparative analysis, restitution suggestions, material analyses and conclusion.