Kırsal yerleşmelerde sosyal dinamiklerle şekillenen kamusal mekan kurgusu: Bursa örneği
Public space configuration shaped by social dynamics in rural settlements: The case of Bursa
- Tez No: 847607
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BEYAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kırsal yerleşmeler sahip oldukları kültürel değerler, gelenek ve görenekleri, üretim ilişkileri ve yaşam biçimleri ile toplumun önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Kırsalın yaşadığı değişim süreçleri ve kır-kent ayrımının bulanıklaşmaya başlaması durumu, mekân bilimcilerin yalnızca kentlerde yaptığı çoğu kavramsal tartışmaları kırsalda, kırsala özgü şekilde ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu kavramlardan biri olan“kamusal mekanlar”da kırsal yerleşmeler özelinde ele alan tez çalışmasıyla, kırsal yerleşmelerin kamusal mekân kurgularını ortaya koymak ve özgün kriterler ile bu mekanların kalitelerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma, aynı zamanda farklı sosyal dinamiklere sahip kırsal yerleşmelerin kamusal mekanlarının da bu dinamikler bağlamında değişip değişmediğini sorgulayan örnek alan çalışması şeklinde kurgulanmıştır. Bursa merkez ilçe kırsal mahalleleri arasından belirlenen örneklemler, Kumyaka ve Kozluören yerleşmeleri olup çalışma, kırsal yerleşmelerdeki kamusal mekanların değerlendirilmesine yönelik bir öneri niteliğindedir. Elde edilen bulgular, kırsal yerleşmelerdeki kamusal mekanların sosyal dinamiklerle olan ilişkisini açıklamakta ve mekânsal yapı ile sosyal yapı arasındaki etkileşimleri vurgulayarak ilişkisel bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural settlements constitute a significant component of society with their cultural values, traditions, production relations, and ways of life. The ongoing processes of change in rural areas and the blurring of the rural-urban distinction necessitate spatial scientists to address conceptual debates, typically conducted in urban contexts, in a manner specific to rural environments. This thesis focuses on rural settlements, aiming to elucidate the configurations of public spaces in these areas and to examine the qualities of these spaces with unique criteria. The study is structured as a case study that questions whether public spaces in rural settlements undergo changes in the context of different social dynamics. Selected samples from rural neighborhoods in the central district of Bursa, namely Kumyaka and Kozluören settlements, constitute the basis of the study, which proposes an evaluation of public spaces in rural settlements. The findings shed light on the relationship between public spaces in rural settlements and social dynamics, presenting a relational perspective by emphasizing the interactions between spatial and social structures.