Explaining party change in Turkey: The case of AKP
Türkiye'de siyasi parti değişimini açıklama: AKP örneği
  1. Tez No: 492379
  2. Yazar: HAKAN YAVUZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Her ne kadar etki ve önemlerinin azaldığına dair bulgular ve argümanların sayısı artsa da, günümüzde siyasi partiler temsili demokrasilerin işleyişi açısından yaşamsal önemlerini korumaktadırlar. Temsili demokrasilerdeki fonksiyonlarının yanında, siyasi partiler, çevrelerindeki siyasi ve sosyo-ekonomik gelişmelere sürekli uyum sağlama ihtiyacı içerisinde olan organizasyonlardır. Aynı zamanda, siyasi partiler gerek ideolojik olarak gerekse organizasyonel olarak belli bir derece süreklilik göstermek durmundadırlar. Kaçınılmaz olan değişim gerekliliği ve devamlılık arasındaki bu gerilim literatürde siyasi partilerin değişimlerini inceleyen çalışmaların sayısında gözle görülür bir artışa yol açmıştır. Liderlik değişimi, hizipsel çatışmalar/değişimler ve 'çevresel şok' gibi siyasi partilerin değişimini inceleyen literatürde sunulan açıklayıcı faktörler, siyasi partilerin yaşadığı keskin dönüşümleri açıklama konusunda değerli katkılar sunsa da, siyasi partilerin süreç içerisindeki yavaş dönüşümlerini açıklamada yetersiz kalmaktadırlar. Adalet ve Kalkınma Partisi demokratik pekişme süreci içerisindeki siyasi partilerin değişimini incelemek açısından ilginç bir örnek oluşturmaktadır. AKP'nin geçridiği dönüşüm geniş bir literatürün konusu olsa da, yukarda belirtilen ve siyasi partilerin değişimini inceleyen literatürde öne sürülen açıklayıcı faktörler bu siyasi partinin geçirdiği değişimleri açıklamada yetersiz kalmaktadırlar. Bu çalışamanın amacı AKP örneği üzerinden bu teorik sorunsalı incelemektir. Çalışmanın temel argümanı ve bulgusu partinin iktidardaki üç dönem boyunca geçirmiş olduğu ideolojik değişim ve dönüşümün, partinin kurumsallaşma seviyesindeki değişimlerin sonucu ortaya çıkmış olduğudur. Bu çerçevede çalışma aynı zamanda literatürdeki hakim görüş olan kurumsallaşma seviyesi ve değişim olasılığı arasındaki negatif ilişkiyi de sorgulamaktadır ve partinin oluşum aşaması ve bu sürecin gerçekleştiği iç ve dış siyasi bağlamın siyasi partilerin ideolojik yapılanmasını ve amaçsal önceliklerini etkileyerek kurumsallaşma süreçleri içerisinde değişimlerine neden olduğunu göstermektir. İkinci olarak çalışma, AKP örneği üzerinden siyasi partilerin AB üyelik sürecinde AB'ne yönelik davranışsal tepkilerini ve AB'nin partiler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the arguments on their declining strength and prominence, political parties continue to remain as the key organizations in contemporary representative democracies. Political parties are also depicted as key organizations that are in a constant need for adaptation and change against changing domestic and international context that they are embedded in. Nevertheless political parties are also organizations that need to attain a certain level of stasis. This constant tension between change and stasis initiated a vibrant literature on party change. Proposed explanatory factors of party change such as leadership change, factional rivalry/change, and environmental shock have explanatory value regarding cases that involve pungent changes. Nevertheless, these factors that stimulate party change fails to explain incremental changes that political parties experience. The Justice and Development Party stands out as an interesting case for studying party change in democracies that are in consolidation process. Although the change that the party experienced is extensively documented, the explanatory factors proposed by the theoretically informed studies of party change are not applicable to the case of AKP. This thesis aims to analyze this theoretical puzzle by focusing on the domain of ideological change and argue that the change that party experienced throughout its three terms in government is an adaptive response to changing levels of party institutionalization. In this way, the thesis also aims to scrutinize the negative relationship between party institutionalization and party change and posit that the initial party formation process and the domestic and international political context that the party formation process is embedded in significantly affects the goal prioritization and ideological construction process of political parties. Secondly, this thesis will analyze the behavioral response of political parties and EU-led party change and argue that parties level of institutionalization, goal prioritization and effectiveness of EU conditionality determines the prospects of EU-led party change in accession countries.