The parameters of Turkish foreign aid policy in the AKP era
AKP döneminde Türkiye'nin dış yardım politikalarının parametreleri
  1. Tez No: 832625
  2. Yazar: MERVE MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir orta güç ve gelişmekte olan bir donör olarak Türkiye hem dış yardım almakta hem de dağıtmaktadır. Dağıtılan ve alınan yardım hacmi arasındaki tutarsızlık ve Türkiye'nin GSMH'ye oranla en çok yardım yapan ülke olması Türkiye'yi ilginç bir örnek haline getirmektedir. İkinci olarak, hükümette aynı siyasi parti olmasına rağmen, Türkiye'nin dış yardım politikasındaki farklılıklar daha yakından incelenmeyi hak etmektedir. Sonuç olarak, bu tez aşağıdaki soruları ele almaktadır: 1) Dış yardımların genel kabul görmüş itici güçleri 1990-2020 yılları arasında Türkiye'nin insani ve kalkınma yardımlarını nasıl etkilemektedir? 2) Yardım alan ülke ile dini benzerlik Türkiye'nin dış yardımlarını nasıl etkilemektedir? 3) Dinin Türkiye'nin dış yardımları üzerindeki etkisini açıklayan temel dinamikler nelerdir? Bulgular, Türkiye'nin değişen uluslararası, bölgesel ve yerel dinamiklere tepki olarak zaman içinde farklı politika pozisyonları benimsediğini göstermektedir. Hükümet, İslamcı geleneğin normatif temelini oluşturduğu nüfuz iddiasında bulunmak için hem maddi hem de düşünsel araçlar kullanmıştır. Dahası, din etrafında şekillenen bir söylem, yurt dışında etkinlik sağlamak ve yurt içinde siyasi sahneye hakim olmak için araçsallaştırıldı. Bir niş alan olarak dış yardım, Türkiye'ye yükselen bir orta güç olarak kendini gösterme imkânı sağlamış ve çalkantılı dönemlerde ihtiyaç duyulan politikaları değiştirme esnekliği sunmuştur. Bu tez, 1) analiz dönemini genişleterek ve çeşitli faktörlerin Türk yardımları üzerindeki etkilerinin zaman içindeki değişimini inceleyerek ve 2) gözlemlenen değişimi açıklamada maddi ve maddi olmayan faktörleri birbirine bağlayarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a middle power and an emerging donor, Turkey both receives and distributes foreign aid. The discrepancy between the volume of aid distributed and received, along with Turkey's position as a top donor with respect to aid as a share of the country's GNI makes Turkey an interesting case. Second, despite having the same political party in government, the variation in Turkey's foreign aid policy deserves closer attention. Consequently, this thesis addresses the following questions: 1) How do the commonly accepted drivers of foreign aid affect Turkey's humanitarian and development aid between 1990 and 2020? 2) How does religious similarity with the recipient affect Turkey's foreign aid? 3) What underlying dynamics explain the effect of religion on Turkey's foreign aid? The findings indicate that Turkey assumed different policy positions over time in reaction to changing international, regional, and domestic dynamics. The government used both material and ideational tools to assert influence, where the Islamist tradition constituted the normative basis. Furthermore, a discourse around religion was instrumentalized to assert agency abroad and dominate the political scene at home. Foreign aid, as a niche area, provided Turkey with an opening to exert itself as an emerging middle power and allowed flexibility to change policies as needed during turbulent periods. This thesis contributes to the literature by 1) expanding the period of analysis and examining the variation in the effects of various factors on Turkish aid over time, and 2) connecting the material and non-material factors in explaining the observed variation.