Zargana balığının (Belone belone euxini Günther, 1866) beslenme ekolojisi
Feeding habits of garfish (Belone belone euxini Günther, 1866)
  1. Tez No: 492410
  2. Yazar: ŞEYDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ekim 2010 ve Kasım 2011 tarihleri arasında sonbahar ve kış mevsimlerinde Trabzon kıyılarında ticari avcılık yapan balıkçılardan temin edilen toplam 679 örnekle çalışılmıştır. Zargana balıklarının bağırsak içerikleri analiz edilmiştir. Bu çalışmada zargana balığının genel diyet kompozisyonu, boy, cinsiyet, yaş ve mevsimin diyet kompozisyonu üzerindeki etkisi ve beslenme stratejisi çalışılmıştır. Bağırsak içerikleri analizi sonucunda balığın başlıca preyini karasal kökenli kanatlı karınca (%IRI: 59,7) ve hamsi (%IRI: 28,3) oluşturmaktadır. Diğer preyler ise mollusk, krustase ve isopod olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Garfish samples were obtained from commercial cathces during autumn and winter months of 2010 and 2011 in Trabzon, Southeast Black Sea Region. 533 specimens in autumn and 146 specimens in winter, 679 samples in total were collected from garfish trammel nets of artisanal fishermen. Gut contens of samples were analysed. In this study, common diet composition (the effect of size, sex, age and season) and feeding habits were studied. The most frequent food items in the diet were flying ants (%IRI: 59.7) and anchovy (%IRI: 28.3). Others were mollusks, crustaceans and isopods.