Gemi dizel makinelerinde yapılan bakım onarım çalışmalarına yönelik bulanık mantık temelli risk değerlendirmesi
Fuzzy logic based risk assessment for maintenance and repair works in marine diesel engines
  1. Tez No: 492439
  2. Yazar: BEDİR ÜNVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bir makinenin kullanım ömrü ve istenen şartlarda çalışması bakım-onarım faaliyetlerine bağlıdır. Gemi dizel makineleri geminin kalbi ve ana tahrik sistemi olmakla birlikte, boyutları sebebiyle bakım-onarım faaliyetleri esnasında pek çok risk barındırmaktadır. Bu riskler gerçekleşmeleri durumunda telafisi zor kayıplara sebep olabilirler. Bu çalışmada iki zamanlı gemi dizel makinelerinde yapılan bakım-onarım faaliyetleri risk büyüklükleri açısından incelenmiş, en riskli bakım-onarım faaliyetleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla uzmanlardan alınan niteliksel bilginin niceliksel forma dönüştürülmesi işleminde Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen 46 bakım-onarım çalışması, literatürde en sık kullanılan BAHP yöntemlerinden olan Buckley ve Chang yaklaşımları ile karşılaştırılmış ve risk ağırlıkları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların, risklerin bertaraf edilerek kayıpların en aza indirilmesi hususunda ilerde yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The life and working conditions of a machine depend on maintenance-repair activities. Marine diesel engines, together with the heart and main drive system of the ship, carry many risks due to their size during maintenance. These risks can cause serious loss of compensation if they occur. In this study, maintenance and repair activities carried out in two stroke marine diesel engines were examined in terms of risk magnitudes and the most risky maintenance-repair activities were tried to be determined. For this purpose, the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) method is used in the Multi Criteria Decision Making (MCDM) methods, which transforms the qualitative information obtained from the experts into the quantitative form. The 46 identified maintenance-repair studies were compared with the Buckley and Chang approaches and the risk weights were determined for the most frequently used FAHP methods in the literature. It is thought that the results obtained will shed light on future work to reduce risks by eliminating losses.