Yabancıların ikinci konut arz-talebinin kentlere etkisi: trabzon örneği
Urban impacts of foreigners' second housing supply-demand: example of trabzon
- Tez No: 492438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP YILMAZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Birinci konuttan daha kısa sürelerle ve daha çok eğlence ve dinlence amacıyla kullanılan ikinci konutların sahipliliği, ulaşım ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle ve ulus devletlerin yasalarının izin vermesiyle uluslararası düzeye taşınmıştır. Türkiye'de 2012 yılında hangi ülke vatandaşlarının ülkemizden taşınmaz edineceğini belirleyen karşılıklılık ilkesinin kaldırılması, konut edinen yabancıların uyruklarında ve tercih ettikleri şehirlerde 2012 öncesine göre farklılıklar yaşanmasına yol açmıştır. Bu bağlamda 2012 sonrası konut edinen yabancıların tercih ettikleri şehirlerden biri de Trabzon'dur. Bu kapsamda çalışmanın amacı ülkemizde yabancıların ikinci konut edinimi bağlamında 2012 sonrası yeni döneminin kentlere etkilerini Trabzon üzerinden ortaya koymaktır. Amaca yönelik olarak çalışma da iki farklı yöntem izlenmiştir. İlki konut arzının ve yabancıların konut talebinin incelenmesine yönelik anket çalışması; ikincisi ise konut arzının kentsel mekanda ortaya çıkardığı durumların tespitine yönelik yapılan alan çalışmasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda daha çok Arap Yarımadası ülkeleri vatandaşları ortalama 4,6 hanehalkı büyüklüğüne sahip yabancıların kentte konut sahibi olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Yabancıların konut edinmesinin ve talebinin başlıca etkileri ise, nüfus yoğunluğunun planlanandan daha fazla artması, yapılaşma yoğunluğunun artması ve mevcut planlara parçacıl müdahaleler yapılması olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ownership of second houses, which have shorter use time and use for more entertainment and recreation than first houses, has been moved to international level with improvements in transportation and communication technologies and allowing the laws of nation states. The principle of reciprocity that determines which country's citizens will be real estate from Turkey was removed in 2012. This condition affect the differences between before 2012 and after 2012 in the scope of nationalities of foreigners and their preferred cities. In this context, Trabzon is one of the cities preferred by foreigners. In this context, the purpose of the study is to evaluate the effects of the second houses purchased by foreigners on the cities in Turkey through the city of Trabzon after the new period started 2012. Two different methods have been followed for this purpose. First step is questionnaire survey to examine housing supply and foreigners' housing demand, second step is area study to identify the impact of housing supply on urban space. It's concluded from the study that majority of foreigners buy second houses are from Arabian Peninsula countries which have average 4,6 households. The main influences of foreigners' house acquisition and demand are; the population has increased more than planned, the increase of the density of buildings and the fragmented interventions on the urban plans.