Büyük açıklıklı tek ve çift gözlü betonarme menfez tasarımı
Designing long-span one and two eyed reinforced concrete culvert
- Tez No: 492448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, karayollarında ve su yapılarında sıklıkla kullanılan, yol güzergahlarında karşılaşılan akar suların kontrol altına alınarak yol geçişlerini sağlayan ve hidrolik yapı olarak su iletimine yarayan, yurdumuzda uygulama alanı bulan tip menfezlerin statik ve dinamik analizleri gerçekleştirilerek tasarımları yapılmıştır. Öncelikle menfezlerin kullanım alanlarından bahsedilmiş, sonrasında menfez tipleri ve etkiyen yükler belirtilmiştir. Menfez hesap yöntemi ve hesap adımları ortaya konulduktan sonra tasarıma ilişkin adımlar sunulmuştur. Bu kapsamda daha önce yapılmış akademik çalışmalar irdelenmiştir. Çalışmada tek gözlü açıklığı 9,5m yüksekliği 5m olan ve çift gözlü her bir açıklığı 9m ve yüksekliği 5m olan menfezlerin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yapısal çözümleme sonlu eleman yöntemini baz alan bilgisayar programı SAP2000 ile yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, uygulamada büyük açıklıklı menfez yerine kullanımı tercih edilen öngermeli prekast kirişli köprüler ile büyük açıklıklı menfezlerin maliyet analizleri yapılmıştır. Çalışmadan, menfezlerin aynı açıklıklı köprülere göre daha ekonomik olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, typical culvert to find the area of application commonly used in Türkiye highways and hydraulic structures which allowing the passage in water bodies and a study of such as culverts of for water transmission, static and dynamic analysis was performed. Firstly the culverts were defined and mentioned area of usage. Then the culvert type and load combinations was specified. The culverts analysis method and calculation steps were showed. Academic studies previously conducted were referred within this framework In this study dimensions of culverts; in one eyed culvert span 9,5m, height 5m and two eyed culvert 9m, height 5 were analysed. In the perform were used finite element method analysis program SAP2000. After commented results. In evaluation results long span culvert and prestressed precast beam span bridge was compared for cost of building. At the end of study, the analysis has shown that amount of culverts reinforcement and concrete lower than typical culverts and same length bridge.