Türkiye'de yetiştirilen başlıca ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinde farklı öğütme fraksiyonlarının poliamin içeriğine olan etkisi
The effect of different milling fractions on polyamine content in some major bread and durum wheat cultivars grown in Turkey
- Tez No: 492450
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin farklı coğrafik bölgelerinde yetişen ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinin farklı öğütme fraksiyonlarına ait biyojenik amin içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, on altı adet ekmeklik buğday çeşidi ve yedi adet makarnalık buğday çeşidinin tam un, kepek, beyaz un ve irmik fraksiyonlarında spermin, spermidin, putresin, agmatin ve serotonin içeriği analiz edilmiştir. Hem ekmeklik (51,50 mg/100 gr kuru ağırlık) ve hem de makarnalık (ortalama 76,87 mg/100 gr kuru ağırlık) buğday çeşitlerine ait tüm öğütme fraksiyonlarında agmatin, biyojenik amin içeriği açısından en yüksek miktarda tespit edilmiştir. Agmatinden sonra en yüksek miktarda içerilen poliamin spermidin, en düşük miktarda içerilen poliaminin ise spermin olduğu belirlenmiştir. Genel olarak makarnalık buğday çeşitlerine ait tüm öğütme fraksiyonlarının, ekmeklik buğday çeşitlerine kıyasla daha yüksek biyojenik amin içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tüm öğütme fraksiyonları arasında en yüksek biyojenik amini kepek fraksiyonları, en düşük biyojenik amini ise beyaz un fraksiyonları içermektedir. Elde edilen veriler, ekmeklik ve makarnalık buğdayların besin içeriğinin günlük diyet ve endüstriyel uygulamalar için dikkate değer bir öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine biogenic amine contents of various milling fractions in bread and durum wheat cultivars grown in different geographical regions of Turkey. We analyzed and quantified spermine, spermidine, putrescine, agmatine and serotonin contents in different milling fractions in whole flour, bran, white flour and semolina from 16 bread wheat and seven durum wheat cultivars. Agmatine exhibited the highest biogenic amine content in both bread (average, 51.50 mg/100 gr dry weight) and durum (average, 76.87 mg/100 gr dry weight) wheat cultivars in all milling fractions. The highest polyamine content was in spermidine, followed by agmatine, while the lowest content was in spermine. In general terms, all milling fractions of durum cultivars had higher biogenic amine contents than those of the bread wheat cultivars. In addition, of all the milling fractions, the bran fraction had the highest biogenic amine content and the white flour fraction the lowest. Our findings reveal that the biogenic amine composition of bread and durum wheat varieties is of significant importance to daily diet and industrial applications.