Ruhsal bozukluğu olan çocuklarda nörolojik silik bulguların araştırılması
Neurological soft signs in children psychiatric disorders
  1. Tez No: 49247
  2. Yazar: RUNA USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EFSER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Ruhsal Bozukluğu Olan Çocuklarda Nörolojik Silik Bulguların Araştırılması Kliniğe başvuran 91 çocuk, yaş, cinsiyet ve sosyokültürel düzeyce eşleştirildikleri 91 kontrol ile nörolojik silik bulgular bakımından karşılaştırılmışlardır. Araştırma grubunda tüm tanı grupları birarada ele alınmıştır. Silik Bulgular İçin Nörolojik Muayene (Neurological Examination for Soft Signs - NESS) adı verilen puanlanmış muayene formu kullanılarak araştırma ve kontrol grupları arasında toplam puan ve alt puanlar bakımından fark olup olmadığına bakılmıştır. Cinsiyetin ve yaşın grup içi ve gruplar arası puan farklarına etkisi de araştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS paket programında 3 yönlü ANOVA ve Tukey Kramer testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neurological Soft Signs in Children with Psychiatric Disorders A group of 91 children selected from a clinical population were compared with age, sex and socioculturally matched 91 normal controls to determine the quantitative difference of neurological soft signs. Neurological Examination for Soft Signs (NESS), a scored examination form was administered to assess the difference in terms of total and sub scores. The contribution of sex and age to the scores, both within and between groups, was also evaluated.