Cüce karides (Neocaridina davidi) yetiştiriciliğinde sıcaklığın üremeye etkisi
Effect of temperature on the breeding in shrimp, Neocaridina davidi
- Tez No: 492528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SEREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tüm dünyada insanların akvaryumlara karşı olan ilgisi oldukça artmaktadır. Akvaryum hobicileri balıklara ve bitkilere alternatif olarak omurgasız canlılara da yönelmişlerdir. Omurgasız canlıların en popüler olanları ise cüce karideslerdir. Karideslere olan bu ilgi üreticilerin de dikkatini çekmiş ve böylece cüce karidesler ticari bir önem kazanmışlardır. Bu türlerin en önemlilerinden biri de kiraz karides olarak bilinen Neocaridina davidi'dir. Ticari amaç düşünüldüğünde dişi sayısı büyük bir önem kazanmaktadır ve bu sebeple canlıların sıcaklığa bağlı olarak cinsiyetlerinin şekillenip şekillenmediği araştırmacıların her zaman ilgisini çekmiştir. Yapılan bu denemede; yaşama koşulları ve üretimi kolay olduğu için Neocaridina davidi türü ele alınmıştır. Çalışma; üç farklı sıcaklıkta (20, 23 ve 26°C) muhafaza edilen kiraz karideslerde (N. davidi) sıcaklığın; cinsiyet oluşumuna, yaşama oranına, fekonditeye ve kuluçka süresine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Denemelerde toplam 270 dişi, 90 erkek olmak üzere 360 adet kiraz karides (N. davidi) kullanılmıştır. Öncelikle yumurta tutan dişiler ana tankla aynı sıcaklıktaki anaç kaplarına alınmıştır ve yumurtlama gerçekleşene kadar bu kaplarda tutulmuştur. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra adetleri belirlenerek yavru kaplarına alınmış ve gelişmeleri bu kaplarda gözlenmiştir. Periyodik olarak sıcaklık, pH, iletkenlik ve TDS (toplam çözünmüş madde) değerleri ölçülmüştür. Yavruların kuluçka süreleri ve cinsiyet belirlenme süreleri bulundukları sıcaklığa göre değişim göstermiştir. Yaşama oranları cinsiyet belirleme esnasında yapılan sayımda belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre; 20ºC'de alınan yavrularda %17,25 erkek, %82,75 oranla dişi, 23ºC'de alınan yavrularda %47,84 erkek ve %52,16 dişi, 26ºC'de alınan yavrularda %79,27'lik oranla erkek, %20,73 dişi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile sıcaklık değişiminin kiraz karideslerde dişi/erkek sayısını etkilediği, sıcaklık arttıkça yumurtadan çıkış süresinin kısaldığı ancak sıcaklığın fekonditeyi etkilemediği belirlenmiştir. Sıcaklık artışının popülasyonun dişi sayısını azalttığı açıktır. Bu çalışma göstermektedir ki, sıcaklık değerlerine müdahale ederek ticari üretimde istenilen yüksek dişi birey sayısının elde edilmesi mümkün olabilecektir. Bunun yanısıra; küresel ısınmanın söz konusu olduğu günümüzde doğal ortamda oluşacak sıcaklık artışının popülasyonun dişi sayısını azaltması kaçınılmazdır. Dolayısıyla gelecekte türün neslinin tehlike altına girme riski bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The interest of people all around the world towards aquariums is increasing considerably. The aquarium hobbyists have also turned to invertebrates as alternatives to fish and plants. The most popular invertebrate are dwarf shrimps. This interest in shrimp has also attracted the attention of producers and thus dwarf shrimps have gained commercial importance. One of the most important of these species is Neocaridina davidi, also known as cherry shrimp. When the commercial purpose is considered, the female number has a great importance and so researchers have always been interested in whether or not the gender of living creatures are affected by the temperature. In this experiment, Neocaridina davidi species were used because of their easy living and reproduction conditions. In order to determine the effect of the temperature on sex formation, survival rate, fecundity, and incubation, Cherry shrimps (N. davidi) were kept at three different temperatures (20, 23 and 26 ° C). A total of 270 female and 90 male cherry shrimp (N. davidi) were used in the experiments. First, females with eggs taken to the broodstock containers with the same temperature of the main tank and they lived in these containers until the spawning. After the hatching, fry were counted and placed in fry tank and their growth was observed in these tanks. Temperature, pH, conductivity, and TDS (total dissolved matter) values were measured periodically. The incubation times and sex determination times of the fry varied according to the temperature they were in. Survival rates were determined while counting for sex determination. According to the obtained data; fry which born at 20ºC 17.25% male, 82.75% female, at 23ºC 47.84% male and 52.16% female, at 26ºC %79,27 male, %20,73 female, identified. As a conclusion, this study shows that temperature change affects female/male number of cherry shrimp, as the temperature increases hatching time became shorter but the temperature did not affect the fecundity. It is clear that the increase in temperature reduces the number of female in the population. This study showed it would be possible to obtain the desired number of high female shrimp in commercial production by controlling the temperature, and also; it is inevitable that the increasing temperature in today's natural environment, which is the reality of global warming, may cause a reduction of female shrimp numbers in the population. Therefore, there is a risk of these species become endangered in the future.