Kristalografik dokuya sahip PMN-PZT piezoseramiklerin bender tipi dönüştürücü uygulamaları için geliştirilmesi
Development of crystallgraphically textured PMN-PZT piezoceramics for bender type transducer applications
  1. Tez No: 492599
  2. Yazar: MUSTAFA ÜNSAL ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALKOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının amacı seçilen prototip 0.40Pb(Mg1/3Nb2/3)O3-0.25PbZrO3-0.35PbTiO3 PMN-PZT kompozisyonuna hem sert hem yumuşak karakter özelliği sağlayarak daha üstün özellikler sergileyen dokulu seramikler sentezlemek ve bu sentezlenen seramiklerin ticari PZT4 ile kıyaslanması yoluyla bender tipi dönüştürücü uygulamaları için geliştirilmesidir. Seramik sistemine MnO2 katkılaması yapılarak sert karakter özelliği kazandırılmıştır. Sentezlenen şablon parçacıkların ilave edilmesiyle de kristalografik doku kazandırılarak yumuşak karakter özelliği sergilemesi sağlanmıştır. Sentezlenen dokulu seramiklerin elektriksel ve elektromekaniksel karakterizasyonu yapılmıştır. Ticari PZT4 ile kıyaslanabilir bir seviyede özellik gösterdiği görülmüştür. En son olarak ise sentezlenen dokulu seramikler ve ticari PZT4 seramiklerden yapılan bender tipi dönüştürücülerin frekans-admitans ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to synthesize textured ceramics which exhibit superior properties by providing both hard and soft character properties for the selected prototype 0.40Pb(Mg1/3Nb2/3)O3-0.25PbZrO3-0.35PbTiO3 PMN-PZT composition and comparing these synthesized ceramics with commercial PZT4 for bender type transducer applications. The hard characteristic properties was obtained by doping with MnO2 to the ceramic system. The soft characteristic was obtained by gaining crystallographic texture by adding template particles to the system. The electrical and electromechanical characterization of the synthesized textured ceramics was carried out. Synthesized textured ceramics has shown properties comparable to the commercial PZT4. Finally, frequency-admittance measurements of bender type transducers made from synthesized textured ceramics and commercial PZT4 ceramics were carried out.