Effectiveness of seismic isolation on mid-rise buildings
Deprem yalıtımının orta yükseklikteki binalarda etkinliği
- Tez No: 492608
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN FAHJAN, DR. CÜNEYT TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada deprem yalıtımı uygulamalarının üç farklı orta yükseklikteki bina üzerinde etkinliği incelenmiştir. Plan ve taşıyıcı sistem özellikleri hemen hemen aynı olan 10, 15 ve 20 katlı üç bina henüz taslak halde bulunan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2016)'nda bulunan şartlara göre deprem yalıtımı tasarımları yapılmıştır. Sırasıyla 50 yılda %2 ve 50 yılda %10 aşılma olasılıklarına tekabül eden DD-1 ve DD-2 deprem seviyelerine göre ölçeklendirilmiş 7 adet deprem kaydı doğrusal olmayan dinamik analizlerde kullanılarak yapılan tasarımların deprem performansları belirlenmiştir. Performans kriterleri, DD-1 deprem seviyesinde izolator sistemlerinin alt sınır değerleri kullanılarak, yalıtım birimlerinin (izolatörlerin) deplasman ve dayanım limitlerinin aşılmaması, DD-2 deprem seviyesinde ise izolatörlerin üst sınır değerleri kullanılarak, üst yapıya etkiyen kuvvet ve kat göreli şekil değiştirmelerinin hedeflenen ve yönetmelikte verilen sınırların altında kalması olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effectiveness of seismic isolation have been investigated on three different mid-rise building. Three buildings of 10, 15 and 20 stories which have the same geometry and framing systems, have been designed according to the requirements of the still draft Turkish Building Seismic Code (2016). Earthquake performances of isolated buildings were determined, using 7 earthquake ground motions scaled to DD-1 & DD-2 earthquake levels corresponding to 2% probability of exceedance in 50 years and 10% probability of exceedance in 50 years, respectively. The performance criterion is that the displacement and strength limits of the isolation units (isolators) are not exceeded by using the lower limit values of isolator system at the DD-1 earthquake level, also superstructure drift and base shear checks are to be done under DD-2 earthquake level with upper bound values of isolator system for targeted-code limited values. Obtained results are compared with commentary.