Experimental study on mitigation of earthquake hazards using geosynthetics
Deprem etkilerinin azaltılmasının geosentetikler kullanılarak deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 433952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL, PROF. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Mevcut tez çalışmasında, az ve orta katlı binalar için kolay uygulanabilir, düşük maliyetli alternatif sismik izolasyon (SI) sisteminin etkinliği ve geçerliliğinin deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sistemde, yapı temelinin altındaki zemin profili içerisine PTFE geomembran üzerine örgüsüz geotekstil kaplama kavisli şekilde yerleştirilmiştir. Önerilen alternatif sismik izolasyon tekniği alışılagelmiş sismik izolasyon tekniklerinden farklı olarak doğrudan geoteknik içerdiği için Geoteknik Sismik İzolasyon (GSI) olarak adlandırılmıştır. Yapı zemin davranışını inceleyebilmek için laminer kutu ve 1:10 ölçekli bina modelleri dizayn edilerek sarsma masası deney düzeneği oluşturulmuştur. Önerilen alternatif SI sisteminin etkinliğini araştırmak için alternatif SI sistemi kullanılarak ve kullanılmadan sarsma masası testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca izole edilecek yapının kat sayısının, yerleştirilecek geosentetik malzemelerin genişliğinin derinliğe oranının, geosentetik malzemelerin tipinin ve deprem karakteristiğinin önerilen alternatif SI sistemi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Geosentetik tabakası kavisli şekilde yerleştirildiğinde yerçekimi kuvvetinin yalıtılmış zemin ve yapı kütlesinin üzerinde oluşturduğu geri çağırım etkisiyle kalıcı kaymalar azalmaktadır. Deney sonuçları, alternatif SI sistemi kullanıldığında; binadaki yatay ivmelerde, yatay ötelenmelerde, Arias şiddetinde, taban kesme kuvvetinde ve taban momentinde azalma olduğunu göstermektedir. Zeminden yapıya iletilen sismik enerji, geosentetiklerin birbirleri üzerinde yapacağı kayma deplasmanları ile sönümlenecektir. Deney sonuçları değerlendirildiğinde, önerilen GSI sisteminin kuvvetli yer hareketlerine maruz kalan binaların dayanım gücünü arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to experimentally evaluate the effectiveness and robustness of an applicable, low-cost alternative seismic isolation (SI) system valid for low-rise and mid-rise buildings. This alternative SI system is comprised of a geotextile laid over a geomembrane located within a soil profile beneath the structure with a cylindrical shape. Because of involving geotechnics in contrast to conventional SI, proposed alternative SI system is named as Geotechnical Seismic Isolation (GSI). To obtain results that are more reliable, and to observe soil structure behavior during the excitation, an experimental setup was developed. For this purpose, a laminar box and 1:10 scaled building models were constructed. The effectiveness of the proposed GSI system was assessed by comparing the response of performed shaking table experiments with and without utilizing proposed alternative SI system. Effects of the number of the story of the building, horizontal length to depth ratio of geosynthetics, type of geosynthetics and ground motion characteristic on GSI system were investigated. Due to the curved shaped nature of the geosynthetic layer, permanent slips are diminished by the restoring effect of the gravitational forces of the isolated soil and structure mass. The comparative results of experiments revealed that GSI system could reduce the horizontal accelerations, horizontal drifts, Arias intensity, base shear, and base moment of the building. By using the proposed GSI isolation system, seismic energy transmitted from ground to structure is dissipated through slip displacement between geotextile and geomembrane. Noticeable reductions due to proposed GSI system can improve the resistance capacity of the structures against strong ground motions.