Türkiye ölçeğinde insansız hava araçları için mekansal bilgi sisteminin tasarlanması
Design of spatial information system for unmaned air vehicles in Turkey
- Tez No: 492625
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KAVZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Coğrafi bilgi sistemi (CBS); çeşitli kaynaklardan üretilen veriyi barındırıp, karmaşık olarak nitelendiren birçok işin daha kolay, hızlı ve düşük maliyetli çözümlenmesini sağlayan mühendislik disiplinidir. Günümüzde konuma dayalı veriler ile yeryüzünün bire bir üç boyutlu sayısal modeli oluşturulabilmekte ve bu veri üzerinden detaylı analizler yapılabilmektedir. İnsansız hava aracı (İHA) sistemlerinin üretimi; elektronik, harita ve havacılık disiplinlerini kapsamaktadır. İHA'lar, kullanılan küresel konumlama sistemi (GPS) ile oluşturulan rota boyunca hareket ederler ve anlık olarak harita üzerinden takip edilebilmektedirler. Bunun yanı sıra hâlihazırda uçuş planları da harita üzerinde yapılmaktadır. İHA'ların ve bu araçlarla yapılan uçuşlara ait mekânsal verilerin kayıt altında tutulduğu, CBS ortamında üç boyutlu harita ile analizlerinin gerçekleştirildiği, uçuş izin ve kontrollerinin sağlandığı, araçların anlık takip edilebildiği ve bu verileri belirli bir süreçte istatistiksel olarak planlama aşamalarında kullanılabildiği, güvenlik tehditlerinin önüne geçilebilecek, muhtemel can ve mal kayıpları da engelleyebilecek bir sistem kurulması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, İHA trafiğinin düzenlenmesi ve kayıt altına alınmasını sağlayacak web-mobil tabanlı bir bilgi sisteminin tasarlanarak, yazılımlar hazırlanması amaçlanmıştır. Web uygulaması hazırlanırken ASP.NET MVC mimarisi ve Visual Studio program geliştirme arayüzü kullanılmıştır. Mobil uygulama hazırlanırken xCode geliştirme ortamı (IDE) ve Swift programlama dili kullanılarak native olarak geliştirilmiştir. Mekânsal verileri ve ilişkileri yönetebileceğimiz açık kaynak PostGIS veri tabanı kullanılmıştır. RestFULL servisler hazırlanarak web ve mobil uygulamasında kullanılması sağlanmıştır. Yapılan bu uygulamalar ile İHA ve pilotun kaydı, hava trafiğinin güvenliği ve kontrol altına alınması sağlanmıştır. Uygulamalara eklenen analitik aracı ve bildirim servisi sayesinde, kullanıcı deneyiminin takip edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographic information system (GIS) is an engineering dicipline which contains the data generated from various sources and describes it as complex and allows many jobs to be solved more easily, faster and at lower cost. Currently, a three-dimensional digital model of the earth can be created with position based data which may enhance further detailed analyzes. The production of unmanned aerial vehicle (UAV) systems involves electronic, mapping and aviation disciplines. UAV which moves along the route created by the global positioning system (GPS) and can be instantly followed on the map. It is suggested that an established system which records the UAV and their spatial data which performed on GIS environment and analyzes on three-dimensional map, provides their flight permits and controls, monitorizes the vehicles instantaneously and these data may be statistically used during the planning stages in a certain process. Therefore, the system may prevent security threats and the possible life and property losses. In this study, it is aimed to design a software system by a web-mobile based information system which will enable the regulation and recording of the UAV traffic patterns. ASP.NET MVC architecture and Visual Studio program development interface were used while web application was prepared. The mobile application is natively developed using the xCode development environment (IDE) and the Swift programming language. The spatial data and their associations which is managed by an open source PostGIS database was used. RestFULL services have been prepared and used in web and mobile applications. By these applications, the data including the UAV and its pilot were recorded and the control and security of air traffic were enhanced as well. Analytic tool and notification service which has been added to the application, the user experience can be tracked.