İnebolu ilçe merkezi ve çevresindeki dini ziyaret yerleri
Religious visiting places in Inebolu district center and environment
- Tez No: 492721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çok eski devirlerden bu yana İnebolu, farklı uygarlık ve devletlere mekân olmuştur. Günümüzde bu kültürel kalıntılardan izler taşıyan İnebolu'da özellikle İslami, kısmen de Hristiyan kültürün önemli dini ziyaret yerleri bulunmaktadır. Çalışmamız kapsamında yapılan araştırma sonucunda İnebolu'da pek çok türbe, mezar, ağaç, tepe vb. dini ziyaret yerleri tespit edilmiştir. Bu yerlerin bazılarının halk tarafından kutsallaştırıldığı, bazılarının ise zaman içinde önemini kaybettiği görülmektedir. Tespit edilen bu dini ziyaret yerleri, o yörede yaşayan kişilerle birebir yaptığımız mülakatlarla ortaya konulmaya çalışılmış ve fotoğraflandırılmıştır. Araştırmamız genel hatlarıyla bu çerçevede olup, yazılı kaynakların yetersizliğinden ötürü, kaynak şahıslardan elde edilen veriler objektif bir şekilde yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırma giriş, dört bölüm, sonuç ve fotoğraflardan oluşmaktadır. Giriş kısmında teorik bilgi ve tanımlara, birinci bölümde ise ziyaret fenomeni kavramına yer verilmiştir. İkinci bölümde bölgenin tarihi ve tarihsel önemi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise İnebolu'da tespit edilen dini ziyaret yerleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ziyaretçiler ile ilgili bir tipoloji çalışması yapılmıştır. Sonuç bölümünde de elde edilen bilgilerin bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since very ancient times, Inebolu has been a place for different civilizations and states. In İnebolu, which carries traces from these cultural remains today, there are important religious sites, especially Islamic and partly Christian cultures. As a result of our research, many tombs, tombs, trees, hills, etc. religious places of visit were identified. It is seen that some of these places have been sanctified by the people, and some have lost their importance over time. These places of religious visit were identified and photographed by interviews with people living in that area. Our research has been in this frame in general and due to the insufficiency of the written sources, the data obtained from the source persons have been tried to be interpreted objectively. The research consists of introduction, four chapters, results and photographs. The introduction includes theoretical information and definitions, and the first section introduces the concept of visiting phenomenology. The second chapter focuses on the historical and historical significance of the region. In the third part, religious places visited in İnebolu are explained. In the fourth chapter, a typology study related to the wander was carried out. An evaluation of the information obtained in the conclusion section has also been made.